Haber

Yozgat’ta Cumhuriyetin 100’üncü yılı coşkuyla kutlandı

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı münasebetiyle Kayseri, Kırıkkale, Niğde, Sivas, Yozgat, Kırşehir ve Nevşehir’de törenler düzenlendi.

Kayseri Valiliği’nde düzenlenen resepsiyon töreninin ardından program Cumhuriyet Meydanı’nda devam etti, saygı duruşunda bulunuldu ve İstiklal Marşı söylendi.

Vali Gökmen Çiçek ve Büyükşehir Belediye Başkanı Memduh Büyükkılıç törene katılanları tebrik etti.

Çiçek, törende yaptığı konuşmada, Cumhuriyetin 100’üncü yıl dönümünün coşkuyla kutlandığını söyledi.

Program, Cumhuriyetin 100. yılı dolayısıyla Erciyes Dağı’na tırmanan dağcıların Türk bayrağını Vali Çiçek’e teslim ettiği geçit töreniyle sona erdi.

Öte yandan 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı, Kayseri’de birçok okulda etkinliklerle kutlandı.

Kırıkkale

Kırıkkale Fevzi Çakmak Caddesi’nde düzenlenen tören, Vali Mehmet Makas, Garnizon Komutanı Tuğgeneral Mehmet Ali Durmuş ve Belediye Başkanı Mehmet Saygılı’nın halkı selamlamasıyla başladı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın bildirisi okundu.

Makas, törende yaptığı konuşmada, “Bugün tarihimizin en anlamlı günlerinden birini yaşıyoruz. 7 düvele karşı mücadele ederek kazandığımız Cumhuriyetimizin 100. yılını hep birlikte anıyoruz.” söz konusu.

Törende, Cumhuriyetin 100’üncü yılı dolayısıyla düzenlenen yarışmalarda dereceye giren öğrencilere ikramlar verildi, öğrencilere şiirler okundu ve drama gösterisi yapıldı. Törende İl Jandarma Komutanlığı asayiş köpeği “Tutar” da gösteri yaptı.

CHP Kırıkkale Milletvekili Ahmet Önal, protokol üyeleri, şehit ve gaziler dernekleri, siyasi parti ve sivil toplum kuruluşu temsilcileri, öğrenciler ve vatandaşların katıldığı program, geçit töreniyle sona erdi.

Niğde

Niğde’deki tören, Vali Cahit Çelik’in tebrikleri makamında kabul etmesiyle başladı.

Cumhuriyet Meydanı’nda devam eden törende Çelik ve Belediye Başkanı Emrah Özdemir halkın bayramını kutladı, saygı duruşunda bulunuldu ve İstiklal Marşı söylendi.

Vali Çelik, törende yaptığı konuşmada, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün eseri, büyük bir devrim ve eşsiz bir armağan olan Cumhuriyetin ilanının 100’üncü yılını büyük bir gurur ve sevinçle kutladıklarını belirtti.

Niğde Güzel Sanatlar Lisesi öğrencilerinin Atatürk’ün en sevdiği müzikleri seslendirdiği, halk oyunları sergilendiği ve şiirlerin okunduğu törende, İl Jandarma Komutanlığı komandoları silahlı gösteri yaparak Komando Marşı söyledi.

Emniyet Genel Müdürlüğü Havacılık Daire Başkanlığı ve Özel Harekat Müdürlüğü pilotlarının helikopterlerle piramit gösterisi yaptığı tören, geçit töreniyle sona erdi.

Törene AK Parti Niğde Milletvekili Cevahir Uzkurt, MHP Niğde Milletvekili Cumali İnce, CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, siyasi parti ve sivil toplum kuruluşu temsilcileri, vatandaşlar ve öğrenciler katıldı.

Sivas’ta

Sivas’ta kutlamalar Vali Yılmaz Şimşek’in tebrikleri makamında kabul etmesiyle başladı.

Cumhuriyet Meydanı’nda devam eden törende Vali Yılmaz Şimşek, Garnizon ve 5’inci Piyade Eğitim Tugay Komutanı Piyade Albay Cüneyt Mutlu ve Belediye Başkanı Hilmi Bilgin vatandaşların bayramını ve protokolü kutladı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından Vali Şimşek, günün anlam ve değerini belirten bir konuşma yaptı.

İlkokullar arasında düzenlenen kompozisyon, fotoğraf, şiir ve okuma yarışmalarında dereceye giren öğrencilere ödüllerinin verildiği törende, Sivas İl Jandarma Komutanlığı Jandarma Asayiş Komando Bölüğü çalışanları ve halk oyunları grubu gösteri gerçekleştirdi.

AK Parti Sivas Milletvekili Rukiye Toy, il protokolü ve vatandaşların katıldığı program, geçit töreniyle sona erdi.

Yozgat

Yozgat Cumhuriyet Meydanı’ndaki tören, Vali Mehmet Ali Özkan ve Belediye Başkanı Celal Köse’nin halkı selamlamasıyla başladı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından Vali Özkan, günün anlam ve önemini belirterek konuşma yaparak Cumhuriyetin 100. yılını kutladı.

İl Jandarma Komutanlığı Komando Timi’nin gösterisi ve şiir okumasının da yer aldığı program, geçit töreniyle sona erdi.

Kırşehir

Kırşehir Valiliği’nde düzenlenen kabul töreninin ardından program Cacabey Meydanı’nda saygı duruşunda bulunularak İstiklal Marşı’nın söylenmesiyle devam etti.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın mesajının okunmasının ardından konuşan Vali Hüdayar Mete Buhara, Türkiye Cumhuriyeti’nin 100’üncü yılına ulaşmanın gururunu ve coşkusunu yaşadıklarını ifade etti.

Kırşehir Belediyesi Mehter Takımı’nın gösterisi ve şiir okumasının ardından 100 kişilik ekip halk oyunları gösterisi sundu.

Kutlamalar geçit töreniyle sona erdi.

Nevşehir

Nevşehir’de Gençlik ve Kültür Sporİl Müdürlüğü Spor Kompleksi’nde düzenlenen tören, saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı.

Vali Ali Fidan ve Belediye Başkanı Mehmet Savran öğrencilerin ve halkın bayramını kutladı.

Geçit töreninin ardından konuşan Vali Fidan, Cumhuriyetin milli iradeye dayalı bir yönetim sistemi olduğunu belirterek, “Cumhuriyet, bu topraklarda yaşayan her vatandaşı eşit şekilde kucaklayan, kimseyi ötekileştirmeden, inançların yerleştiği bir değerler bütünüdür. ve özgürlükler garanti altındadır.” dedi.

Halk oyunları ekibinin sahne aldığı ve öğrencilerin şiirler okuduğu törende, Jandarma At ve Köpek Eğitim Merkezi (JAKEM) Komutanlığı’nda eğitim gören “nefes” isimli köpek ve eğitmeninin gösterisi izlendi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu