Sağlık

Fotofobi nasıl geçer, tedavisi nedir? Işık duyarlılığının favori işaretleri?

Güneş ışığı, flüoresan ışık ve akkor ışık gibi ışık kaynaklarından gelen yansımalar takdire şayan bir hassasiyet yaratabilir. Gözlerinde acı ve yanma hisseden vatandaşlar, ışıklı ortamlardan kaçınmaya çalışırken, popüler olan ışık hassasiyetinin neden kaynaklandığını merak ediyor. Işık hassasiyeti olarak da bilinen fotofobi ile ilgili merak edilen tüm sorulara haberimizde yer verdik.


FOTOFOBİ NEDİR? FOTOFOBİ NEDEN OLUR?

Işığa karşı hassasiyet ve rahatsızlık olarak bilinen fotofobi, ışığın neden olduğu bir göz hastalığıdır. Hayat konforunu zorlayan ve göz gibi değerli bir organın işleyişini etkileyen fotofobiyi tedavi etmek mümkün. Tedaviye başlamadan önce ışık hassasiyeti belirtilerini gözlemlemek çok değerlidir.

Koyu renk gözler, sert ışığa karşı daha fazla pigment içerdiğinden, açık renk gözlü insanlar parlak güneş ışığında ışığa karşı daha hassastır. Fotofobinin diğer bir nedeni kornea aşınması (şeffaf tabakanın aşınması), üveit (yaka iltihabı) ve menenjit gibi merkezi sınır sistemi bozukluklarından kaynaklanmaktadır.

Fotofobi nedenleri ve etkenleri arasında; albinizm (göz pigmenti eksikliği), renk körlüğü (sadece gri olarak görme), botulizm (besin zehirlenmesi), kuduz (kuduz), cıva zehirlenmesi, konjonktivit (konjonktivit), kornea iltihabı.

FOTOFOBİ BELİRTİLERİ NELERDİR?

Fotofobi belirtileri kişinin göz hassasiyetine ve maruz kaldığı ışık miktarına göre değişiklik gösterebilir. Işık hassasiyeti olan kişilerde görülen belirtilerden bazıları şu şekildedir:

– Bulanık görüş

– Şiddetli göz ağrısı

– Göz yaşarma hissi

-Bilinç bozuklukları

-Ateş

-Ense sertliği

– Mide bulantısı ve kusma

– Şiddetli baş ağrısı

FOTOFOBİ TEDAVİSİ NEDİR? BEĞENİLEN IŞIK HASSASİYETİ NASIL GEÇER?

Fotofobi tedavisi bireylerde ışık hassasiyetinin kaynağına göre farklılık göstermektedir. Bu nedenle bireylere yapılan muayene ve muayene sonucunda tedaviye başlanır. Ancak bazı tedavi seçenekleri şu şekilde sıralanabilir:

– İstirahat ve migren ilaçları

– Sklerit için göz damlası

– Konjonktivit için antibiyotikler

– Kornea aşınması için antibiyotikler

– Bakteriyel enfeksiyonun neden olduğu menenjit vakaları için antibiyotik

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu