Haber

Depremde can kaybı 50 bin 783’e yükseldi

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Maraş merkezli depremlerde hayatını kaybedenlerin sayısının 50 bin 783’e yükseldiğini açıkladı. Soylu, hayatını kaybedenlerin 7 bin 302’sinin göçmen olduğunu söyledi.

Katıldığı CNN Türk yayınında gündeme ilişkin açıklamalarda bulunan Soylu’nun konuşmasından satırbaşları şöyle:

BUNLARI SEÇİM OLAYLARI OLARAK DEĞERLENDİRİYORUZ: Türkiye huzurlu bir ortamda tatiline devam ediyor. Büyük bir felaket yaşandı. Depremin başlangıcından itibaren 65 gün kesintisiz kaldık. 81 valimiz afet mağduru vatandaşlarımızla orada bayramlaşıyor. Doğal olarak, bir seçim var. Seçimlerde bir şeyler oluyor. Bu muhtarlık seçiminde de olabilir, genel seçimde de olabilir. Seçime 22 gün kaldı. 69 olay oldu. YETERLİ Taraf’ın saldırı olarak nitelendirdiği olayda deliller var, delillerin tek tarafı yok. Tansiyonu yükseltecek açıklamalar yaparsanız herkesi ilgilendiren ve suçlayan sonuçlarla karşı karşıya kalırsınız. İYİ Parti Genel Başkanı çıkıp ‘Ben buraya korumasız geldim’ dedi. Herkes korumasız dolaşıyor. Tüm toplumu esnetmeye çalışan bir süreç yaşandı. Etkinlik başka bir duruma taşındı. Bunları seçim olayları olarak değerlendiriyoruz. Siyaset bunu gündeme getirmez. Bahçelievler’deki saldırının ardından ortak bir açıklama yapıldı. Kan davasını değiştiren açıklamalar olursa olay tırmanır. Bu tür şeyler dünyanın her yerinde olur. Dün gece yaşanan olay, son dönemlerde karşı karşıya kaldığımız organize suç örgütlerinden biridir. Bunu emsal bir olay olarak görüyorum. Eğer kask takıyor ve elinde silah varsa birileri tarafından yapılmış bir olay olabilir. Sorunun tüm yönleriyle incelenmesi gerekir. Hem İstanbul Polisi hem de savcılık işin peşinde. 2021 ve 2022’de faili meçhul cinayet kalmadı. Bütün cinayetler çözüldü. Polis ve jandarma teşkilatının geldiği nokta üst düzeydedir. Depremin ardından seçim sürecine girdiğimiz için tansiyon çok yüksek bir seviyede ilerlemiyordu. Ta ki İYİ Parti’yi vuran kurşun olayına kadar. Tansiyonun belli bir seviyeye kadar ilerleyeceğini düşünüyoruz. Güvenlik birimlerimiz 8 bölgeye gitmiş olup, seçim öncesi, seçim günü ve seçim sonrası olmak üzere 3 ayrı tedbir daha alınacaktır. Gerekli tüm önlemleri alan bir süreç yürütüyoruz. Seçimin huzurunu bozacak birkaç güvenlik olayı dışında herhangi bir olayla karşılaşmadık.

AVRUPA’NIN BİZİM GİBİ KOMŞUSU YOKTUR: Türkiye turizmde rekor kırdı. İhracatta rekor kırdı. Geçen yıl Doğu ve Güneydoğu’da üniversite öğrencileri rekorları kırdı. Kış turizminde rekor kırdık. Türkiye tarihinin en keyifli günlerini yaşıyor. Avrupa’nın yasadışı göçmenler konusunda endişeli olduğunu hepimiz biliyoruz. Avrupa’nın bizim gibi komşusu yok. Yetkisiz komşularımız var. Türkiye ise kendi yolunda değerli adımlar atıyor. Seyahat olaylarını yaşadı ve sıkışıp kalmadı. İstanbul Havalimanı yapmayın diyorlar. Varsayalım ki İstanbul Havalimanı’nı da, Kuzey Marmara Otoyolu’nu da Erdoğan yapmadı. Yavuz Selim Köprüsü yok diyelim. Burası İpek Yolu’nun kalbi olacak. Türkiye tüm masraflara katlanmasına rağmen bedelini ödedi. Düşünün ki mahallenizdeki evler ve okullar yıkıldı ve yakıldı. 2012 yılındaki Seyahat olaylarının ardından Türkiye, yatırımları kısmak için bir dizi olayla karşı karşıya kaldı. Bir de dünyanın elinde olmayan bir salgın hastalık eklendi. Dünyanın en büyük göç dalgasıyla karşı karşıyayız. Her türlü maliyeti var. Amerika yanı başımızda bir terör devleti kurmak istiyor. Bu terör devletini kurduğu andan itibaren maliyetleri vardır. Tedbir alıyoruz. Buna karşı 4 büyük operasyon yaptık.

AMERİKALI OLSAYDIM ÜZÜLÜRDÜM: Amerika ayağa kalkana kadar bu risk kalkmayacak. Afganistan’a ne yaptı? Amerikalı olsaydım, buna üzülürdüm. İnsanlar uçakların tekerleklerinden sarkıyordu. Irak’ın kendini toparlaması, Suriye’nin kendini toparlaması kolay bir şey değil. Kalıcı maliyetler var. Bu kolay bir iş değil. Amerika uzun zamandır bir terör devleti kurmak istiyor. Türkiye 40 yılı aşkın süredir mücadele ediyor. Dağlarda 86 terörist kaldı. Türkiye bununla mücadele edemez mi… Dün Hakkari’deydim, orada Kato Marinos bölgesi terör örgütünün lojistik bölgesiydi. Kato’yu ameliyat ettiğimizde yüzlerce terörist vardı. Oranın lojistik kaynak aktarımını engelledik. Hem lojistik hem de insan kaynağı transferini kestik. Şu anda bizim çinko ithalatımızı gerektirmeyecek bir madeni var. Şırnak petrol şehri oluyor. Terör koridoru olarak nitelendirilen bölgede 6 milyon kişiyi ağırlıyoruz. Bu insanların orada tutulmadığını hayal edin. Ya bu insanlar öldürülecek, hapse atılacak ya da Türkiye’ye gelecekler. Buna rağmen Türkiye ekonomisini ayakta tuttu. Türkiye kafa karışıklığı yaşasaydı 6-8 Ekim olaylarından sonra başka şeyler olabilirdi. Diyarbakır organize sanayi sitelerinde yatırım için 450 yatırımcı sırada bekliyor. Sadece 2023 yılında 31 terör olayı önlendi. PKK, Kürt ya da Arap fark etmeksizin eylemlerini gerçekleştirebilir. Düzinelerce olayı kaydediyoruz. Fransa, Amerika ve diğer Avrupa ülkeleri burada eğitim veriyor.

BU HATTI KAYBEDERSENİZ TÜRKİYE BÖLÜMÜ BAŞLAR: Avrupa, PYD’yi destekliyor. ‘Biz onları terör örgütü olarak görmüyoruz’ diyorlar. Yüzlerce tıra yardım ettiler. Bir vatandaş kalsa da Türkiye bu devleti kuramayacak. Bunun bugünün işi olduğunu düşünmek yanlış olur. Bu sınırı kaybederseniz Türkiye’nin bölünmesi başlar. İki ana destek vardır, biri gerçek destek ve diğeri örtük destektir. En büyük desteği Amerika ve Fransa veriyor. Amerika’ya karşı bir dokunulmazlık oluşturduk. Bu ülkenin başkanını öldürmeye çalıştılar. Uçağının nereye gittiğini ortaya çıkardılar. Garip Fransa’nın bir dokunulmazlığa sahip olacağı yer. Avrupa Birliği’nin iki başkan yardımcısından biri güzel bir söz söyledi. “Kral çıplak,” dedi. Ticaretimizi Çin’e, enerjimizi Rusya’ya ve güvenliğimizi ABD’ye bağladık” dedi. Türkiye’nin şu anki durumuna ‘tam bağımsızlık’ deniyor. Enerjinizi bağımsız hale getirirseniz, havalimanınızı kurarsanız, köprülerinizi kurarsanız tam bağımsızlığa doğru attığınız adımlar bunlardır. Kanada bize ambargo koydu. Amerika bize ambargo koydu. Türkiye’yi kısıtlamaya çalıştılar. Birbirlerinin maskelerini çaldılar. aşı yapmadılar. Kendimize bir göz atalım ve onlara bakalım. Bugün Afrika’dayız. Hem enerji yataklarını hem de insanları sömürdüler.

BU KADAR TURİST GÜVENSİZ BİR ÜLKEYE NASIL GELDİ?:(Liderler için güvenlik önlemi) Bu konuda bir iki açıklama yapıldı. İlk ifadeyi veren kişiyi polise çağırdık. Onu da tanıyorum. Sağdan soldan duydum, dedi. Bu, ana muhalefet partisinin liderliğindeki bir kişidir. Bu, siyasetin sorumluluk alması gereken bir alandır. Kılıçdaroğlu, “Beni dinliyorlar” dedi. Tıpkı Suriye gibi, tıpkı Irak gibi Türkiye’nin otoritesini baltalamak istiyorlar. Türkiye terör örgütleriyle uğraşıyor. Etrafımızdaki bu ateş çemberine rağmen güvenliği en üst seviyede tutmaya çalışıyoruz. Kılıçdaroğlu, ‘Türkiye güvensiz bir ülke’ dedi. İnançsız bir ülke ise, nasıl bu kadar turist geldi?

Türkiye’nin DIŞ POLİTİKADA DEĞERLİ BİR NOKTASI VAR: Özellikle Yunanistan gergin ilişkileri düzeltmek istiyor. Bakanları geldi, hep beraber konuştuk. Sayın başkanımız onlara bir jest daha yaptı. İstedikleri bir jestti. İlişkilerin bozulmasını istemiyoruz. Ama aynı zamanda okyanusun siyasetine de geliyorlar. Ancak biz onlarla açık ve net konuşuyoruz. Şeffaf konuşuyoruz. Türkiye dış politikasında değerli bir noktaya geldi. Midesinden konuşan Türkiye yok artık. Yunanistan ile bağlarını da bir noktaya taşımak istiyor. Dışişleri Bakanımız da olumlu politikalar izliyor. Türkiye sağduyulu siyaset izliyor. Lavrio belasını izliyoruz. ben de takip ediyorum O heyet içinde arkadaşlarımız da var. Çünkü bu bir terör sorunudur. Şimdi o aşamaya gelinmedi. Beklediğimiz alanlarda hiçbir adım atılmadı.

DEPREMDE CAN KAYBI 50 bin 783 : Şu ana kadar hayatını kaybeden ve Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü tarafından ölüm kaydı yapılanların sayısı şu anda 50 bin 783. Kayıtlara geçen kişiler bunlar. Kimlik tespiti çalışmaları devam edenlerin toplam sayısı ise 985. Şu anda bu 985 kişi arasında kayıp olarak arananlar var. Yani aileleri ‘Hala bulamadım’ diyerek başvuruda bulundu. Çoğunlukla bu sayıda bulunurlar. Şu anda kayıp kişiler için 297 başvuru var. Bunların 30’u 0-6 yaş aralığında, 20’si 7-12 yaş aralığında ve 36’sı 13-17 yaş aralığındadır. Kayıpların 86’sı çocuk. Diğerleri yetişkin. 11 bölgede 57 bin enkazın 50 bini tamamlandı. Çoğu Hatay’da. Bayrama kadar bitiririz dedik. Çoğu Hatay’da. Yıkılacak tüm binalar bitti. 10 gün içerisinde ağır hasarlı binaların yıkımına başlıyoruz.

TÜM GÜVENLİK RADARINI AÇTIK: (Deprem bölgesinde seçim güvenliği) YSK ve Adalet Bakanlığı ile takibini yapıyoruz. YSK bizden seçimin güvenliğini istiyor. Oylama öncesi hazırlık yapılmasını istiyor. Okulun dış güvenliği istenmektedir. Biz sağlıyoruz. Sandık başkanları tarafından sandıklar getirilirken güvenlik tedbiri talep edilir. Bunların hepsini sağlıyoruz. İçişleri Bakanı olarak bu benim 6. seçimim. PKK baskı altında halkı oy kullanmaya zorladı. Gizlice son 3-4 gece öncesine gidip siyasi baskı yapıyorlar. ‘Sizi tanıyoruz’ diye basıyorlar. Tüm güvenlik radarlarını açtık. Köylere kurduğumuz konteynerleri almayacağız, köylerimizde kalacak. Farklı amaçlar için kullanılabilirler. Ayrıca afet bölgesinde seçimler için konteynerler yapıyoruz. Kritik yerler Hatay, Antakya ve Defne. Şu an Antakya’nın 2/3’ü yok. Dağın eteğindeki mahallelerde yaşam devam ediyor. Seçimler için her türlü önlemi düşünüyoruz. (HABER MERKEZİ)

malazgirtajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu