Ekonomi

AB liderleri İsrail-Filistin odaklı bir gündemle buluşacak

İki gün sürmesi planlanan AB Başkanları Zirvesi yarın Brüksel’deki AB Konseyi binasında başlayacak. İlk günün önemli konuları arasında Orta Doğu’daki durum, Ukrayna, Kosova, Karabağ, Sahil ve göç yer alıyor.

AB yetkililerinin aktardığı bilgilere göre, liderlerin İsrail-Filistin çatışmasında İsrail’e desteklerini teyit etmeleri, Hamas’ın saldırılarını bir kez daha kınamaları ve ayrıca İsrail bombardımanı altındaki Gazze’ye insani yardım ulaştırılması konusunu tartışmaları bekleniyor.

Çatışmalarda ateşkes çağrısında bulunmayan AB’nin, insani yardımların ulaştırılmasının sağlanması için çatışmalara “insani duraklama veya ara verilmesi” çağrısını dikkate alacağı belirtiliyor.

Zirve sonuç bildirgesinde yer alacak şartlar üzerinde görüşmeler sürüyor. Metinde yer alan ifadelere bazı ülkelerin çekinceleri olduğu belirtildi. Müzakerelerin yarın yapılacak başkanlar toplantısında tamamlanması bekleniyor.

AB ülkelerinin dışişleri bakanları Pazartesi günü yaptıkları toplantıda “insani mola veya mola” daveti üzerinde anlaşamadı ve konu AB Liderler Zirvesi’ne bırakıldı. AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell, bugün yaptığı açıklamada, AB ülkeleri arasında insani mola çağrısına desteğin arttığını bildirdi.

Üst düzey bir AB yetkilisi, liderlerin insani yardımın Gazze’ye hızlı, güvenli ve engelsiz bir şekilde nasıl ulaştırılabileceğini tartışacaklarını, tıbbi bakım, yakıt, gıda ve su gibi temel ihtiyaçların nasıl karşılanacağına odaklanacaklarını belirtti.

AB Liderler Zirvesi’nde Rusya ile savaşan Ukrayna’ya yönelik takviyelerin devam etmesi de tartışılacak. Bu kapsamda Rusya’ya yönelik 12. yaptırım paketinin müzakere edilmesi ve Rusya’dan elmas ithalatının yasaklanmasını öngören bu yeni yaptırım paketine alüminyum ithalatı yasağının da eklenmesi planlanıyor.

Zirvede liderlerin gündemindeki konular arasında Kosova, Karabağ, Sahel’deki gelişmeler, göç, ekonomi ve uzun vadeli bütçe sorunu yer alıyor.

basmakci-ajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu