Haber

Ulaşım yatırımlarında deprem bölgelerine öncelik veriliyor.

ANKARA (İGFA) –Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, 6 Şubat’ta Kahramanmaraş merkezli deprem sonrasında atılan adımlara ilişkin yazılı açıklama yaptı.

Depremde hayatını kaybedenlere Allah’tan rahmet, yakınlarına başsağlığı dileyen Uraloğlu, harekete geçerek depremden etkilenen bölgeleri daha da ileriye taşımak için güçlü projelerle zorlu ve meşakkatli bir çalışmaya devam ettiklerini vurguladı. acil durum planlarına uygun olarak.

ERİŞİM YOLLARINI AÇIK TUTMAK İÇİN HER AN SAHADAYIZ VE BİZE ULAŞIN

Bakanlık olarak depremin ilk anından bu yana çok değerli çalışmalara imza attıklarını belirten Uraloğlu, “İlçedeki 9 bin 176 kilometrelik yolun sadece yüzde 2’sini oluşturan 184 kilometrelik kesimde hasar oluştu. Deprem bölgesindeki karayolu yol ağı, yani 11 ildeki ulusal karayolu ağımızın yüzde 98’i depremden kaynaklanan hasarlardan dolayı hasar gördü.” “Herhangi bir hasar olmadı. Ulaşım yollarının açık tutulması ve hasarlı bölgelerde iletişimin kesilmemesi için 7/24 sahadaydık.” bilgiyi verdi.

Bakan Uraloğlu, tahliye ve yardımların deprem bölgesine ulaştırılması noktasında kritik çalışmaların yürütüldüğünü belirtti. Uraloğlu, “Bu kapsamda yerli ve yabancı arama kurtarma gruplarının malzemelerini taşıyarak, araçların geri dönmesine ve bölgeyi terk etmek isteyen afetzedelere yardımcı olduk.

1 MİLYON VATANDAŞI KARA, HAVA, DENİZ VE DEMİRYOLUYLA TAHLİYE ETTİK

Bakan Uraloğlu, deprem bölgesinde yer alan Adana, Elazığ, Hatay, Adıyaman, Şanlıurfa, Diyarbakır, Malatya, Gaziantep ve Kahramanmaraş havalimanlarının olumsuz hava koşullarına rağmen bakım ve onarımla ulaşım altyapımızı hizmete açık tutarak bölgeye lojistik destek sağladığını belirtti. , şunları ekledi: “Havayollarımız afet lojistiği konusunda faaliyet gösteriyor.” Hızlı bir şekilde kullanarak 720 bin vatandaşımızı bölgeden tahliye ettik. “AFAD İdari Merkezi koordinasyonunda 1 milyondan fazla vatandaşımızı kara, deniz ve demiryolunun yanı sıra hava yoluyla da ücretsiz olarak tahliye ettik.”

DEPREMDE HASAR GÖREN YOLLAR ‘GÖRÜNTÜ TABANLI BİLGİ YÖNETİM SİSTEMİ’ İLE TARANARAK ONARILDI

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, doğal afetler konusunda herkesin daha bilinçli olması gerektiğini belirterek, “Bakanlık olarak tüm ulaşım modlarında ve iletişimde altyapılarımızı bu yaklaşımla oluşturuyor, mevcutları da güzelleştiriyoruz.” söz konusu.

Görüntü Tabanlı Bilgi Yönetim Sistemi üzerinden değerlendirilmek üzere insansız hava araçlarıyla da deneme çekimleri yaptıklarını kaydeden Uraloğlu, şu bilgileri verdi:

“Deprem bölgesinde yer alan Erkenek Tüneli gibi tünellerimizin hasar tespiti ve durum denetimi için Panoramik Görüntüleme Lidar taraması ile çekimlere başladık. Depremden etkilenen yollarımızı onarıyor, sinyalizasyonlarını, oto korkuluklarını, yatay ve dikeylerini yeniliyoruz. Bu yollarda işaretlemeler yapıyoruz.Trafik güvenliği tedbirlerini artırmak amacıyla tüm köprülerimizin bakım ve onarımlarını yeniliyoruz.Deprem sismik destek izolatörlerinin onarım ve değişimini gerçekleştiriyoruz.Tarihi köprülerdeki hasarların onarılması için kalıcı onarım çalışmalarımız devam ediyor. Depremde hasar gören servis tesisleri, yol bakım evleri ve diğer hizmet binaları. Depremden etkilenen yollarımız için 2023’te 6.3 milyar lira harcadık. 2024’te de 12 milyar lira harcamayı planlıyoruz.”

Rezerv alanlarının geliştirme ve bağlantı yollarının sorumluluğunun Cumhurbaşkanlığı kararıyla Karayolları Genel Müdürlüğü’ne verildiğini belirten Bakan Uraloğlu, bu kapsamda 180 kilometre uzunluğundaki yolun inşaatı için 4 proje ve 8 imalat ihalesi yapıldığını söyledi. 5 il ve 10 bölgede 38 bin konutun bağlantı ve geliştirme yolu yer alırken, toplam proje maliyeti 15 kilometre oldu. Milyarlarca liraya mal olan bu çalışmalarda üretim çalışmalarının yoğun bir şekilde devam ettiğini vurguladı.

DEPREMİN VERDİĞİ MADDİ HASARIN GİDERİLMESİ İÇİN 68 MİLYAR LİRA AYIRILDI

Bakan Uraloğlu, 11 ili etkileyen depremlerin ardından kara, hava, deniz ve demiryolu kesimlerinde oluşan hasarların giderilmesi için yürütülen çalışmalara da değindi.

Uraloğlu, depremin yarattığı maddi hasarın giderilmesi için 2023 yılında 17,66 milyar lira harcama yapıldığını, 2024 yılında 35,43 milyar lira harcama yapılmasının planlandığını, 2024’ten sonra ise 15,31 milyar lira olmak üzere toplam 68,40 milyar lira harcama yapılacağını belirtti.

Karayollarındaki hasarın onarılması için 4,3 milyar lira yatırım harcaması yapıldığını kaydeden Uraloğlu, “2024 yılında yatırım programında 5,8 milyar lira ödenek ayrıldı. Bu tutarın toplamda 19,5 milyar liraya ulaşması planlanıyor.” Sözünü kullandı.

HASARLI TREN VE VagonLAR ONARILDI

Bakan Uraloğlu, depremden etkilenen demiryolu ağlarının zarar görmemesi için 26,4 milyar liralık yatırım harcaması planlandığını belirtti.

Uraloğlu, 2023 yılında yatırım programına alınan “Deprem Hasarlarını Giderme Projesi” kapsamında 5,8 milyar liralık yatırım harcamasının yanı sıra 353,9 milyon liralık cari harcama yapıldığını kaydetti.

Bakan Uraloğlu ayrıca 2023 yılında hasar gören tren ve vagonların yaklaşık 29 milyon lira harcanarak onarıldığını belirterek, “Hasarlı hatlarda yenileme ve iyileştirme çalışmaları devam ediyor. Bahçe-Nurdağ-Narlı-Gölbaşı-Malatya, Köprüağzı-Kahmanmaraş, Fevzipaşa ve İslahiye kesimlerinde çalışmalar acil olarak devam ediyor.” İfadesini kullandı.

HATAY HAVALİMANI’NDA ONARIM VE GÜÇLENDİRME ÇALIŞMALARI DEVAM EDİYOR

Uraloğlu, Hatay, Adıyaman, Kahramanmaraş ve Malatya Havalimanlarının altyapı, üst yapı ve donanımlarında meydana gelen hasarlar nedeniyle 9,6 milyar liralık yatırım harcaması planlandığını kaydetti.

Bu tutarın 1,3 milyar lirasının 2023 yılı bütçe imkanlarıyla gerçekleştiğini ifade eden Uraloğlu, bunların yanı sıra toplam 17,8 milyon liranın da cari harcama kalemlerine harcandığını belirtti.

45 METRE GENİŞLİĞİNDE UÇAKLAR DA İNİŞ YAPILABİLECEK

Uraloğlu, Hatay Havalimanı’nda inşaatın devam ettiğini belirterek, şöyle konuştu:

“12 Ekim’de Hatay Havalimanı PAT alanlarının onarımı ve geliştirilmesi ihalesini gerçekleştirdik ve 21 Kasım’da imalat çalışmalarına başladık. Yenilenen Hatay Havalimanı’nın inşaatı önümüzdeki yıl planlara göre tamamlanacak ama biz bunu hayata geçirmeye çalışıyoruz. İleri. Burası depremden etkilenmeden hizmet verecek ve bölgedeki uçuş trafiği artacak. Yapılan çalışmalarla havalimanımız su baskınlarına karşı da korunacak. Havalimanına 3 bin metrelik ilave yeni pist inşa edeceğiz, 45 metre genişliğinde geniş gövdeli uçakların inebileceği yere. 2 bin 720 metre uzunluğunda yeni paralel taksi yolu, 2 hızlı çıkış ve 4 taksi yolu inşa edeceğiz.”

Apron ve çevre güvenlik yolunun da yenileneceğini vurgulayan Uraloğlu, yeni ısıtma merkezi, regülatör binaları, karakollar ve çevre düzenlemelerinin de yapılacağını söyledi.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, deprem felaketinin ardından deniz altyapısı ve üst yapısında hasar gören gözlem istasyonları, balıkçı barınakları, konaklama binaları ve su sporları merkezleri için toplam 3,86 milyar lira harcama yapılmasının planlandığını belirtti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu