Ekonomi

TSMC çip endüstrisi satışlarında %10 büyüme öngörüyor

Apple (NASDAQ:AAPL) ve Nvidia (NASDAQ:NVDA (NASDAQ:NVDA)) gibi teknoloji devlerinin başlıca tedarikçisi ve önde gelen yonga üreticilerinden biri olan Taiwan Semiconductor Manufacturing Company (TSMC) bugün, bellek yongaları hariç olmak üzere küresel yarı iletken endüstrisinde bu yıl için %10’luk bir gelir artışı öngördüğünü açıkladı.

Bu tahmin, şirketin daha önce %10’un üzerinde tahmin ettiği büyüme oranını aşağıya çektiği Nisan ayındaki revize edilmiş beklentileriyle uyumlu.

TSMC’nin merkezinin bulunduğu Hsinchu’da düzenlenen bir etkinlikte konuşan Kıdemli Başkan Yardımcısı Cliff Hou, mevcut pazara ilişkin iyimserliğini dile getirerek olumlu görünümü yapay zekanın (AI) sunduğu gelişen fırsatlara bağladı. Hou’nun yorumları, büyüme beklentilerindeki ayarlamaya rağmen şirketin yarı iletken sektörüne olan güveninin altını çiziyor.

TSMC’nin tahminlerinin aksine, Dünya Yarı İletken Ticaret İstatistikleri 2024 yılında küresel yarı iletken pazarı için %13,1’lik bir büyüme öngördü.

TSMC ayrıca, yapay zeka uygulamalarında kullanılan yarı iletkenlere olan yüksek talep nedeniyle %30’a varan bir artış görebilecek olan ikinci çeyrek satışları için de bir tahminde bulundu. Satışlardaki bu önemli potansiyel artış, şirketin yapay zeka gibi ileri teknolojilere giderek daha fazla bağımlı hale gelen bir pazardaki güçlü konumunu göstermektedir.

TSMC’nin duyurusu, Çarşamba günü Nvidia’dan gelen iyimser bir gelir tahmininin hemen ardından geldi. Nvidia sadece beklentileri aşan bir üç aylık gelir öngörmekle kalmadı, aynı zamanda bir hisse senedi bölünmesi de ilan etti.

Bu haber, Nvidia’nın hisselerini yeni zirvelere taşıdı ve yapay zeka gelişmelerini çevreleyen iyimserlikle beslenen yonga üreticisinin piyasa değerinin geçtiğimiz yıl üç katına çıktığını gören yatırımcı güvenini yansıttı.

Reuters bu makaleye katkıda bulunmuştur.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu