Haber

Tolga Şardan’ın içerik kopyaları teslim edilmeden bilgisayarına ve telefonuna el konuldu

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’nın başlattığı soruşturma kapsamında 1 Kasım’da tutuklanan T24 yazarı gazeteci Tolga Şardan’ın evinde polis araması sırasında bilgisayarına ve cep telefonuna yedeksiz (görüntü alma) el konuldu. Ceza Muhakemesi Kanunu’na (CMK) göre bu zorunluydu. göründü.

T24’ün haberine göre, “Cumhurbaşkanlığı, yargıya ilişkin iddiaların soruşturulması talimatını verdi” şeklindeki yazısı nedeniyle tutuklanan T24 yazarı gazeteci Tolga Şardan’ın evinde de arama yapıldı. Aramanın ardından Şardan’ın inceleneceği belirtilerek cep telefonu ve bilgisayarına el konuldu.

CMK’ya göre el koyma işlemi öncesinde bilgisayar ve cep telefonunun yedeklenmesi, yedekten bir kopyanın çıkarılarak şüpheliye veya avukatına verilmesi gerekiyor. Ancak Şardan’ın evinde yapılan aramada bilgisayar ve cep telefonunun yedeklenmediği, nöbetin yedeksiz olarak gerçekleştirildiği anlaşıldı.

CMK’da yer alan bu düzenlemeyle, el konulan bilgisayar, telefon gibi dijital materyallere sonradan ekleme yapılmasının önüne geçilmesi amaçlanıyor. Daha önce birçok soruşturmada polisin bu işlemi yapmadan dijital cihazlara el koyması eleştiriliyordu. Birçok durumda dijital verilerde tahrifat yapıldığı iddiaları öne sürüldü.

Ne oldu?

Tolga Şardan: “MİT’in Cumhurbaşkanlığına sunduğu ‘adli rapor’da ne var?” başlıklı yazısının ardından İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığınca resen başlatılan soruşturma kapsamında 1 Kasım’da Ankara’daki evinden gözaltına alınmış, alınan ifadesinin ardından tutuklama talebiyle mahkemeye sevk edilmişti. Ankara Adliyesi’ndeki SEGBİS üzerinden savcılığa.

Şardan, sevk edildiği İstanbul 1. Sulh Ceza Hakimliği’nce, Türk Ceza Kanunu’nun (TCK) 217/A maddesi uyarınca “kamuoyunu yanıltıcı bilgi vermek” suçundan tutuklandı. Kanun, “Sansür Kanunu” olarak da bilinir.

“MİT’in Cumhurbaşkanlığına sunduğu ‘adli rapor’da ne var?” Şardan’ın tutuklanmasına sebep olduğu iddia edilen 31 Ekim tarihli. Tutuklanmasından bir gün sonra 2 Kasım’da başlıklı yazısına erişim kısıtlaması getirildi. (HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu