Haber

Terör örgütünden skandal talep: ABD güvence verdi

Terör örgütü PKK/YPG’nin uzantısı Suriye Demokratik Güçleri’nin (SDG) lideri “Mazlum Kobani” isimli terörist Ferhat Abdi Şahin, İngiliz haber ajansı Reuters’e konuştu.

İsrail ile Hamas arasında 7 Ekim’de çıkan savaşın ardından İran yanlısı gruplar, Suriye ve Irak’taki ABD üslerine yüzlerce saldırı düzenledi. ABD destekli terör örgütü QSD da bu saldırılardan nasibini aldı. İran yanlısı bir grubun son saldırısında 6 terörist ölmüştü. Türkiye, aralarında petrol havzalarının da bulunduğu örgütün birçok tesisine yönelik operasyonlar gerçekleştirdi.

Bu durumdan şikayetçi olan terör şefi Şahin, Kuzey ve Doğu Suriye’de daha fazla hava savunmasına ihtiyaç duyduklarını söyledi.

ABD’den hava savunma yeteneklerinin artırılmasını talep eden SDG, stratejik petrol sahaları ve yaklaşık 900 ABD askerinin bulunduğu alanlar da dahil olmak üzere Suriye’nin önemli bir bölümünü işgal ediyor.

Şahin, ABD güçlerinin bölgeden çekilme ihtimaline ilişkin iddiaları da değerlendirdi; ABD Dışişleri Bakanlığı, Beyaz Saray ve Pentagon’dan buradaki ABD kuvvetlerinin geri çekilmeyeceği ve kalmaya devam edeceğine dair güvence aldıklarını söyledi.

KAYNAK: HABER7

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu