Ekonomi

Tarımsal Girdi Fiyat Endeksi Mayıs’ta Arttı

Tarımsal girdi fiyat endeksi (Tarım-GFE) Mayıs ayında aylık bazda yüzde 0,26, yıllık bazda ise yüzde 33,22 arttı.

Türkiye İstatistik Kurumu Mayıs ayı Ağrı-GFE verilerini açıkladı.

Buna göre endeks Mayıs ayında bir önceki aya göre yüzde 0,26, geçen yılın Aralık ayına göre yüzde 10,02, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 33,22 ve 12 aylık ortalamalara göre yüzde 87,66 arttı.

Tarımda kullanılan mal ve hizmetler endeksi bir önceki aya göre ana kümelerde yüzde 0,10 azaldı. Tarımsal yatırıma katkı sağlayan mal ve hizmetler endeksinde yüzde 2,61 artış kaydedildi. Geçen yılın aynı ayına göre tarımda kullanılan mal ve hizmetler endeksinde yüzde 29,13, tarımsal yatırıma katkı sağlayan mal ve hizmetler endeksinde ise yüzde 67,2 artış kaydedildi.

Alt gruplar

Yıllık Ağrı-GFE’ye göre 3 alt grup daha düşük, 8 alt grup daha yüksek varyasyon gösterdi. Yıllık artışın en yüksek olduğu alt gruplar ise sırasıyla yüzde 79,85 ile malzemeler ve yüzde 76,1 ile diğer mal ve hizmetler oldu. Geçen yılın aynı ayına göre düşüş gösteren tek alt grup yüzde 3,39 ile enerji ve yağlar oldu.

Aylık Ağrı-GFE ile karşılaştırıldığında, 2 alt küme daha düşük varyasyon ve 9 alt küme daha yüksek varyasyon gösterdi. Bir önceki aya göre düşüş gösteren alt gruplar sırasıyla yüzde 5,36 ile güç ve yağlar, yüzde 1,92 ile gübreler ve toprak iyileştiriciler oldu. Aylık artışın en fazla olduğu alt kümeler ise yüzde 5,02 ile veteriner harcamaları ve yüzde 3,65 ile malzemeler olarak sıralandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu