Haber

Tarihte bir ilk: FBI’dan MI5’a 5 ülkenin ‘istihbarat liderleri’ Silikon Vadisi’nde buluştu

ABD, İngiltere, Kanada, AvustralyaVe Yeni Zelandaülkelerinin istihbarat servisleri FBI, MI5, CSIS, NZSIS ve ASIO, yakın zamanda ABD’de ‘Beş Göz’İttifak basına kapalı bir toplantı gerçekleştirdi.

Toplantının asıl amacı ‘Çin tehdidi’olduğunu belirten FBI Direktörü Christopher A. Wray, “Fikirlerimize, yeniliklerimize, ekonomik güvenliğimize ve nihayetinde ulusal güvenliğimize bundan daha geniş, daha kapsamlı bir tehdit oluşturan başka bir ülke yok.”dedi. WrayÇinli istihbarat ajanlarının ABD genelinde fikri mülkiyet haklarını, ticari sırları ve kişisel bilgileri çalma çabalarına tanık olduklarını söyledi. “Fortune 100 şirketlerinden daha küçük girişimlere, tarıma, biyoteknolojiye, sağlık hizmetlerine, robot bilimine, havacılık ve akademik araştırmalara kadar her şeyden bahsediyoruz. ABD’de Çin hükümetinin bilgi çalma çabalarıyla ilgili 2.000’e yakın aktif soruşturmamız var.”söz konusu.

‘Çin, diğer tüm büyük ulusların toplamından en büyük hackleme sistemine sahip’

Wray, tüm Çin büyük ulusların toplamından dahaDaha büyük bir ‘hack’ sistemine sahip olduğunu savunuyoruz “Bu, yaşam tarzımız için pek çok açıdan bir tehdit. Bu, Amerikalıların işleri, aileleri, Amerikalıların geçim kaynakları ve beş ülkemizin her birinin hırsızlıktan doğrudan etkilendiği anlamına geliyor.” söz konusu. Çin’in teknoloji casusluğuna karşı ortakMücadele için 5 ülkeden istihbarat liderleri bir araya geldi Silikon Vadisi’ndeki dev teknoloji şirketleriLiderlerle görüştüklerini belirten Wray, “Hepimiz bu toplantıya yeniliklerimizi ve fikri mülkiyetimizi nasıl daha iyi koruyabileceğimizi çözmek için geldik.”söz konusu.

‘Çin geleneksel casusluğun çok ötesine geçiyor’

KanadaGüvenlik İstihbarat Servisi Direktörü David VigneaultÇin Halk Cumhuriyeti’nde ve diğer ülkelerde arsa ve şirket alımıKanada’nın da şu gibi yolları kullandığına dikkat çeken casuslukÇin’in bunu engellemek amacıyla yapıldığını düşünüyorlardı. kesin, stratejikVarlıklarına yakın yerleri ele geçirme girişimlerini engelledikleri bilgisini paylaştı.

AvustralyaGüvenlik İstihbarat Teşkilatı Başkanı Mike Burgesstüm ülkelerin ‘stratejik avantaj’ için casusluk yaptığına dikkat çekti “Fakat burada bahsettiğimiz davranış, geleneksel casusluğun çok ötesine geçiyor. Bu ölçekteki hırsızlık, insanlık tarihinde benzeri görülmemiş bir olay.”dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu