Haber

SIFIR JIP ‘VARSAYILAN’ ÇIKIŞ; 4.5 YIL SONRA ‘İADE’ KARARI

TRABZON’da satın aldığı sıfır kilometre cipin elektronik arızası nedeniyle satıcı firmaya dava açan Sabri Kızıltan, 4,5 yıl süren hukuk savaşını kazandı. İstenen bilirkişi raporunu inceleyen mahkeme, ‘kusurlu’ olduğu tespit edilen aracın ‘güncel fiyatı’ ile iade edilmesine karar verdi. Kızıltan, “Türk adaletine güvenin. Bizim davamız emsal teşkil etmiş olabilir” dedi.

Ortahisar ilçesinde oturan Sabri Kızıltan, 5 yıl önce sıfır kilometre jip satın aldı. Cipin elektronik göstergesinde ikaz ışıklarının sürekli yandığını fark eden Kızıltan, durumu yetkili servise iletti. İkaz ışıklarının yanı sıra şanzıman aksanı ve park konum sensörünün bozuk olduğunu ve çarpışma önlemenin devre dışı kaldığını öğrenen Kızıltan, yetkili servisten ‘arızanın giderilmesi’ veya ‘arızanın giderilmesi’ yönünde olumsuz yanıt alınca mahkemeye başvurdu. değiştiriyorum’. Trabzon Tüketici Mahkemesi’nde satıcı firma aleyhine açılan davada; Karadeniz Teknik Üniversitesi’nden 6 mühendis akademisyenden oluşan uzman heyet araçta teknik inceleme yaptı. Heyet, test sürüşlerinin ardından davacıyı haklı bularak, araçta bulunan arızaların sürüş güvenliğini tehlikeye atabilecek nitelikte olduğuna dair tutanak tuttu. İstenen bilirkişi raporunu inceleyen mahkeme, ‘kusurlu’ olduğu tespit edilen aracın ‘güncel fiyatı’ ile iade edilmesine karar verdi. Temyiz mahkemesi de kararı onadı. 4.5 yıllık avukatlık uygulamasını kazanan Kızıltan’a cari tutarı ödendi.

‘ARAÇTA BEYİN HATASI VAR’

Davanın 4,5 yıl sürdüğünü belirten Sabri Kızıltan, “Maliyeti şu anda milyonları bulan bu aracın ilk kullanımda çeşitli arızalar verdiğini fark ettik ve yetkili servise başvurduk. Bayi arızayı kabul etmedi. ve yasal süreci başlattık.Arıza olduğunu tespit etti.Daha sonra mahkeme hakkımızı devretti ve ‘cari fiyat’ ile iade kararı verdi.Araçta beyin arızası vardı.Şanzıman aksı kırılmıştı. , çarpışma önleme devre dışı bırakıldı.Park konum sensörleri bozuldu ve daha birçok özelliği etkiledi.Elektronik arıza olunca “Aynı aracın Avrupa ve Amerika’da aynı arızalardan dolayı geri çağrıldığını öğrendik” dedi.

‘TÜRK ADALETİNE GÜVEN’

Türk adaletine güvenilmesi gerektiğini ifade eden Kızıltan, “Bazı zorluklarla karşılaştık. Bunun sonucunda can güvenliğimiz tehlikeye girdi, 5 yıldır bu aracı kullanmak zorunda kaldık. İnsanlar ‘Kullanıcının canı yanıyor’ diye soruyor. Avrupa’da değerli, Türkiye’de değil mi?’ “Aynı şekilde araçta benzer arızalar yaşayan tüketicilere de zayıf tavsiyemiz, araçlarının garantisi bitmiş olsa bile dava açma hakları var. Türk adaletine güvenmediniz. Davamız muhtemelen emsal teşkil etti. Farklı kullanıcıların dava süreçleri bu nedenle daha kısa sürebilir” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu