Haber

Putin’in Finlandiya sınırında lüks bir kır evi olduğu iddia ediliyor

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in Finlandiya sınırına 30 kilometre uzaklıkta lüks bir kır evi olduğu iddia edildi.

PUTİN’İN VARLIĞI AÇIKLANDI

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in mal varlığı, 15 Mart’ta yapılacak başkanlık seçimleri öncesinde açıklandı. Resmi olarak Rusya Devlet Başkanı Putin’in 78 metrekarelik dairesi, 18 metrekarelik garajı, 3 arabası, 54,4 milyon Rublesi (606 bin dolar) var. 10 farklı banka hesabında, St. Petersburg’da bir evde. St. Petersburg bankasında 230 hissesi olduğu belirtildi.

“FİNLANDİYA SINIRINDA LÜKS BİR KÖY EVİ VAR”

Putin’in lüks konutları ve sarayları Rus muhalifler tarafından sıklıkla inceleniyor. Bu kez Putin’in Finlandiya sınırına 30 kilometre uzaklıkta göl kenarında lüks bir kır evi olduğu iddia edildi. Rusya’nın muhalif isimlerinden Mikhail Khodorkovsky’nin sahibi olduğu “Dossier Center” adlı araştırma merkezi, Putin’e ait olduğu iddia edilen kırsal konutun görüntülerini sosyal medya hesaplarında paylaştı.

HELİKOPTER YOLU, HAVA SAVUNMA SİSTEMİ, HAYVAN ÇİFTLİĞİ

Araştırma merkezinden Ilya Rozhdestvensky’nin verdiği bilgiye göre lüks kır evi, Karelya bölgesindeki Ladoga Gölü’nün Marjalahti Körfezi kıyısında yer alıyor. Lüks kır evi, 2 helikopter pisti, hava savunma sistemi, iskele, hayvan çiftliği ve 4 metrelik şelale ile çevrilidir. Sadece göl üzerinden yat ve hava yoluyla ulaşılabilen lüks kır evine karayolu ulaşımı bulunmuyor.

FEDERAL GÜVENLİK HİZMETİ EVİN GÜVENLİĞİNİ SAĞLAR

Etrafının dikenli tellerle çevrildiği söylenen ev, gece gündüz sensörlerle izleniyor. Putin’in ziyaretlerinde güvenlik Federal Güvenlik Servisi tarafından sağlanıyor, evin çevresinde ve komşu adalarda geniş güvenlik önlemleri alınıyor.

PUTİN ROMAN ABRAMOVİÇ’İN KOMŞUSU

Bölgedeki yerel gazetecilerin gizli kırsal yerleşimi 2016 yılında öğrenmesine rağmen bugüne kadar bölgeye kimsenin yaklaşamadığı öğrenildi. Yerel bir sakine göre Putin, yakındaki Valaam Manastırı’nı ziyaret ettikten sonra yılda en az bir kez lüks kır evine gidiyor. Rus milyarder Roman Abramovich’in Putin’in komşusu olduğu ve Putin’in kırsaldaki lüks konutu için kendi yatını tahsis ettiği de iddia edildi.

KIRSAL KONUT 400 HEKTAR ÜZERİNDE

Lüks konutlara harcanan paranın Kremlin yanlısı oligarklarla bağlantısı olan şirketler tarafından finanse edildiği iddia edildi. İddiaya göre kır evinin inşa edildiği arazi, “Putin’in bankacısı” olarak tanımlanan Rus işadamı Yuri Kovalchuk’a ait. Ancak Putin için kır evi yapılmaya başlandığında iş adamına ait arazi genişletilip milli parklara ait arazi de eklenerek toplam alan 400 hektarın üzerine çıktı. Aynı zamanda bölgedeki şelale de kaçak olarak yazlık arazisine dahil edildi.

KREMLİN’DEN AÇIKLAMA YOK

Bu iddialara ilişkin Kremlin’den henüz bir açıklama yapılmadı. Öte yandan tutuklu Rus muhalefet lideri Alexei Navalny, 2021 yılında Putin’e ait olduğunu iddia ettiği “Putin’in Sarayı” başlıklı bir görseli paylaşmıştı. Putin ise Karadeniz kıyısında olduğu belirtilen sarayın kendisine ait olduğu iddiasını reddetti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu