Haber

Pakistan eski Dışişleri Bakanı Şah Mahmud Kureyşi serbest bırakıldı

Pakistan’da 9 Mayıs’ta eski Başbakan İmran Han’ın tutuklanmasıyla başlayan şiddetli protestolar kapsamında gözaltına alınan Şah Mahmud Kureyşi, mahkeme kararıyla serbest bırakıldı.

Geo News televizyonunda yer alan habere göre, Lahor Yüksek Mahkemesi, Qureshi’nin gözaltına alınmasını hukuka aykırı bularak tahliyesine karar verdi.

Mahkeme kararının ardından Qureshi, tutuklu bulunduğu Rawalpindi’deki Adiala Hapishanesinden serbest bırakıldı.

Qureshi hapishaneden çıkarken, “Tüm PTI gönüllülerine adalet bayrağının ellerimde olduğunu ve hala bu hareketin bir parçası olduğumu söylemek istiyorum.” dedi. söz konusu.

Parti gönüllüleri ve siyasiler üzerindeki baskıya işaret eden Qureshi, zor günler geçirdiklerini ancak “adalet güneşinin” yeniden doğacağını söyledi.

Qureshi, son gelişmelerle ilgili olarak yarın Lahor’da İmran Khan ile görüşeceğini kaydetti.

Eski Dışişleri Bakanı Qureshi 10 Mayıs’ta gözaltına alındı.

Khan’ın tutuklanması ve protestolar

Eski Başbakan Khan’ın Pakistan’da yolsuzlukla suçlandığı dava nedeniyle 9 Mayıs’ta tutuklanmasının ardından başlayan protestolarda en az 10 kişi hayatını kaybetti.

Gösteriler sırasında çok sayıda özel ve kamu malı tahrip edildi, polis araçları ateşe verildi. Protestolar sırasında Rawalpindi’deki Genelkurmay Başkanlığı da dahil olmak üzere farklı şehirlerdeki askeri kurumlar da hedef alındı.

Anayasa Mahkemesi, Han’ın 11 Mayıs’ta tutuklanmasının hukuka aykırı olduğunu belirterek, bir an önce serbest bırakılmasına karar verdi. Han, 12 Mayıs’ta kefaletle serbest bırakıldı.

Pakistan İçişleri Bakanı Rana Sanaullah, 26 Mayıs’ta Khan’ın tutuklanmasının ardından başlayan gösterilerde 33 sivilin şiddete karıştıkları teziyle askeri mahkemelerde yargılanmak üzere silahlı kuvvetlere teslim edildiğini duyurdu.

Yaşanan gelişmelerin ardından aralarında genel başkan yardımcılarının da bulunduğu çok sayıda isim 9 Mayıs’taki gösterilere işaret ederek PTI’dan istifa etti. Khan ise istifaların zorla yapıldığını belirterek, arkasında ordunun olduğunu iddia etti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu