Haber

Mersin Büyükşehir Belediyesi Adıyaman Depremi Mağdurları ile Buluştu

Mersin Büyükşehir Belediyesi6 Şubat depremi sonrası deprem bölgelerinde yaptığı temel çalışmalarının yanı sıra, Mersin Türkiye’ye gelen depremzedelerin yanında olmaya devam ediyor. Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Daire Başkanlığı koordinasyonunda Adıyaman Depremden etkilenen vatandaşların katılımıyla İl ve İlçeler Derneği ile Kültür Vakfı’nda buluşma etkinliği gerçekleştirildi. Mersinli Kadın Kooperatifi Başkanı Meral Seçer, dernekteki kadınlarla bir araya gelerek sohbet etti ve acılarını paylaştı.

Mersin ile deprem felaketi sonrası buluşma etkinliği ile AdıyamanKardeş şehir ilanı nedeniyle Mersin’de Adıyamanlılarla diyaloğun geliştirilmesi ve çeşitli bahislerde ihtiyaç ve taleplerinin alınması amaçlandı.

Mersinli Kadın Kooperatifi Başkanı Meral Seçer, AdıyamanHer iki Ankara ziyaretinde de yaşanan üzücü felaketlere rağmen Adıyamanlıların samimiyeti ve misafirperverliği ile karşılaştıklarını belirterek, Mersin’e döndüklerinde kesinlikle Adıyamanlılarla kentte buluşmayı hedeflediklerini belirterek sözlerine başladı. . Adıyaman O da diğer deprem bölgelerinde olduğu gibi ağır hasar gördü. Akrabalarınızdan bazıları vefat etti. Hepinize sağlık, geride kalanlara sabır, yaralılara şifalar diliyorum. Adıyaman halkı ve diğer deprem bölgesindeki ailelerimiz bir an önce normal hayatlarına dönsünler. Hayatlarının her zamanki gibi devam etmesini sağlamak. Mersin Büyükşehir Belediyesi Adıyaman bölgesinde çok güzel hizmetleri bulunmaktadır. Kardeş şehir olduğumuzu biliyor musunuz? Adıyaman’dan çok sayıda insan Mersin’e geldi” dedi.

23 Nisan haftası Mersinden Kadın Kooperatifi ile ikinci kez Adıyaman’a gittiklerini hatırlatan Seçer, “Adıyaman, Malatya, Hatay, Maraş, Pazarcık bölgelerinde oyuncak projemizde yaptığımız oyuncakları arkadaşlarımızla buluşturduk. O bölgede çocuklarımızla kooperatif ortakları ve kadınlarımızla sohbet etme fırsatı bulduk. Şimdi sizlerleyim. Umarım hep birlikte çok güzel günler yaşarız. Acılarımız, yaralarımız birlikte sarılır” diye konuştu.

“BU ACILAR UNUTULMAZ AMA GÜZEL OLMASI İÇİN TEMELİNİ, ZAMANINI, EL ELE VERMEM GEREKİYOR”

Seçer, Büyükşehir’in Adıyaman merkezde inşaatına devam ettiği 3 bin 500 kişilik konteyner kent hakkında bilgi verdi” Mersin Büyükşehir Belediyesi bunu bazı STK’larla ortaklaşa yaptılar. Sahra hastanesi ve laboratuvarı var. Konteyner kentte yaşayanların dışında insanlar da gelip burada tedavi olabilecek. Kütüphanesinden, çocuk oyun alanlarına, çamaşırhanesine, bilgisayar merkezlerine kadar küçük bir şehir düşünün. Çadır kentlerde yaşayan Adıyamanlı ailelerimiz buraya gelecek ve çok kısa bir süre sonra buraya yerleşerek daha rahat bir yaşama adım atacaklar. Sizin de çok eğleneceğinize inanıyorum. Bir de konteyner kentin yapıldığı Yaylakonak var. Ben oraya gittiğimde yakınlarını kaybetmiş nice hanımlarımız, büyüklerimiz vardı. Bu acılar unutulmaz ama fit hale getirmek için pekiştirmeye, zamana ve el ele vermeye ihtiyaçları var. Adıyamanlıların bunu çok iyi yapacağına inanıyorum” diye konuştu. Seçer, Büyükşehir Belediyesi’nin Adıyaman’da vatandaşlara sunduğu hizmetlerden de bahsetti.

“IŞIĞA İHTİYAÇ VAR, KÖPRÜ İHTİYACI VAR, SİZİN KÖPRÜNÜZ OLACAĞIZ”

Seçer, “Sohbet edip derleyip sonra tekrar buluşup güzel bir projeye imza atabiliriz. Size her türlü desteği vereceğiz. Ancak karşılığında fikirleriniz bizim için çok değerli. Hanımlar çok değerli. Her halükarda , Hanımlar çadırlarını kurarlar, çocuklarını düşünürler, yemeklerini düşünürler. O kadar değerlisiniz ki, kadının gücünü ortaya çıkaralım derim. Bir ışığa ihtiyacımız var, bir köprüye ihtiyacımız var. Mersin Büyükşehir Belediyesi Kadın Aile Hizmetleri Gönüllülük Kolu ve Mersin Kadın Kooperatifi olarak sizlere köprü olacağız ve sizlerden gelen fikirlerle bu daha da zenginleşecek.”

Deprem Bölgede depremden etkilenen kadınların birçok sorununun olduğunu ve bu sorunların bir noktada birleştiğini belirten Seçer, “Yerel yönetimler, STK’lar, kurum ve kuruluşlar bu konuların analizi konusunda destek veriyor ancak çözüm için yetersiz kalıyor. radikal çözüm” diyerek, sorunlara acilen radikal bir çözüme ihtiyaç duyduklarını söyledi. hükümet politikalarının geliştirilmesi gerektiğini vurguladı.

“BU BİRLİKTE, BU GÜZEL ÇALIŞMA VE TOPLANTI BİZİM İÇİN ÇOK ÖNEMLİ”

Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Dairesi Koordinatörü ve Opera Sanatçısı Bengi İspir Özdülger, Mersin’in Adıyamanlıların yoğun olarak yaşadığı bir şehir olduğunu belirterek, Mersin’in deprem sonrası Adıyaman ile kardeş şehir haline geldiğini söyledi.

“Bu çok değerli çünkü Adıyaman’da oluşturduğumuz konteyner kentin, Adıyaman’da yaşayan vatandaşlarımızın depremle ilgili ihtiyaçlarının karşılanması ve buraya gelen Adıyamanlı vatandaşlarımızın güncel ihtiyaçlarının öğrenilmesi adına bu düzenlemeyi yapıyoruz. deprem nedeniyle ilimize gelen ve zamanında müdahale eden, Adıyamanlı hemşehrilerimizle sohbet edeceğimiz, ihtiyaçlarını öğreneceğimiz, onlarla konuşacağımız, neler yapabileceğimizi, neler yapabileceğimizi tartışacağımız bir gün yaşıyoruz. Adıyaman Derneği ile oluşturduğumuz ortak çalışma ile hep birlikte güzel günlere sahip olacağımız bu süreçte ortak projeler olabilir.Çalışma ve görüşme bizim için çok değerlidir.Bu yol haritamızın daha da gelişerek devam etmesini sağlayacaktır. aynı zamanda.”

“MERAL Hanım ADIYAMAN’IN SORUNLARINI VE BURADAKİ KADINLARIN SORUNLARINI ÇOK İYİ BİLİYOR”

Adıyaman İl ve İlçeler Dernek ve Kültür Vakfı Başkanı Hacı Sarıdoğan, Büyükşehir Belediyesi’nin Adıyaman’a büyük destek verdiğini belirterek, “Bir Adıyamanlı olarak depremzede olarak öncelikle size teşekkür etmek istiyorum. 11’de büyük bir afet yaşadık. Vakıf başkanı olarak Mersin Büyükşehir Belediye Başkanımız Vahap Seçer Bey’e tüm hemşehrilerim adına teşekkür ediyorum.Adıyaman Mersin ile kardeş şehir ilan edilmiştir.Bugün Kooperatif Lideri Meral Seçer de depremde yaşayan hemşehrilerimizle birlikte ihtiyaçlarını ve neler yapılabileceğini öğrenmek için merkeze geldi.Toplantı yapıldı.Meral hanım Adıyaman’ın sorunlarını ve buradaki kadınların sorunlarını çok iyi biliyor.Bugünkü hedefimiz Buradaki kadınlarla hiçliğin ortasına gelip onun neye ihtiyacı olduğunu ve neler yapılabileceğini görmek.

Kaynak: ANKA / Ömür Boyu

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu