Haber

Merkez Bankası politika faizini %15’e yükseltti

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), yeni Lideri Hafize Gaye Erkan başkanlığındaki ilk Para Politikası Kurulu’nda (PPK) 26 aylık dönemin ortasından sonra faiz oranlarını 650 baz puan artırma kararı aldı. ).

Para Politikası Kurulu (Kurul), politika faizi olan bir hafta vadeli repo faizini yüzde 8,5’ten yüzde 15’e çıkardı.

Açıklamada, “Kurul, enflasyondaki düşüşün bir an önce sağlanması, enflasyon beklentilerinin çıpalanması ve fiyatlama davranışlarındaki bozulmanın kontrol altına alınması amacıyla parasal sıkılaştırma sürecinin başlatılmasına karar verildiği” belirtilerek, tüm dünya merkez bankalarının Enflasyonu düşürücü önlemler almak.

Uluslararası finans kuruluşları birbiri ardına yaptıkları değerlendirmelerde faizin yüzde 20-25’lerin ortalarına kadar çıkacağını öngördü.

parasal sıkılaştırma vurgusu

Toplantı metninde, “Enflasyon görünümünde belirgin bir iyileşme sağlanana kadar parasal sıkılaştırma kademeli olarak ve gerektiğinde güçlendirilecektir.” ifadesine yer verildi.

Açıklamada, “Enflasyona ilişkin göstergeler ve enflasyonun seyri yakından izlenecek ve TCMB’nin fiyat istikrarı temel amacı doğrultusunda elindeki tüm araçları kullanmaya devam edeceği” ve “Para politikasının etkinliği” ifade edildi. Parasal sıkılaştırma sürecinin başlamasıyla birlikte politika artacaktır” dedi.

Metinde, “Kurul, mevcut mikro ve makroihtiyati çerçeveyi, piyasa mekanizmalarının işlevselliğini artıracak ve makro finansal istikrarı güçlendirecek şekilde basitleştirecektir. Sadeleştirme süreci, etki analizleri yaparak kademeli olacaktır.”

Düşük faiz oranlarında ısrar

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ‘faiz neden-enflasyon etki’ politikasıyla Eylül 2021 itibarıyla indirilmeye başlayan politika faizi, son dönemde yüzde 19’dan yüzde 8,5’e geriledi. Aynı dönemde enflasyon yüzde 21’den yüzde 85’e çıktı.

Dünyadaki faiz artış sürecinin aksine, faiz indirimi politikasını ısrarla sürdüren Erdoğan, enflasyonun yüksek maliyeti ve gelir eşitsizliği son 1,5 yılın en değerli gündem maddesi oldu.

Ancak 28 Mayıs seçimlerinin ardından Erdoğan’ın yenilenen ekonomi yönetiminde Hazine ve Maliye Bakanlığı’nı devralan Mehmet Şimşek, “akılcılığa dönüş” politikaları sözü verdi.

DW/SSB,TY

haberanamur.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu