Haber

Kuru yapraklar Kocasinan’da gübre oluyor

Mehmet UZEL (KAYSERİ İGFA)
Yapılan her işin kalitesini ve randımanını artırmak için çalışmalar yaptıklarına dikkat çeken Lider Çolakbayrakdar; “Bunlardan biri olan uygulamamızla ağaç gazelleri ve biçilmiş çimler başta olmak üzere toplanan atıkları bir araya getirerek, organik gübre üretiyoruz. Bu gübreyi çeşitli bitkilerin daha kaliteli yetişmesinde kullanıyoruz. Örnek olan bu uygulamayla hem toprak mineraller açısından zenginleşiyor hem de daha verimli hale geliyor. Daha güzel çevre için hemşerilerimize en iyi hizmeti sunabilmek adına çalışmalarımızı aralıksız sürdürmeye devam edeceğiz” tabirlerini kullandı.

Kocasinan Belediyesi Park ve Bahçeler Müdürlüğüne bağlı takımlar, Kocasinan sonları içerisinde bilhassa parklarda ağaçlardan dökülen yaprakları toplayarak uygun şartlarda bekletiyor. Toplanan yapraklar, serada oluşturulan havuzda koruma edilerek, kompost toprağa dönüştürülüyor ve üstün kalitede gübre elde ediliyor.

Öte yandan kompost toprağın yapılabilmesi için etaplar ise şu biçimde gerçekleşiyor. Bilhassa parklardan gazel ismi verilen kahverengi yapraklar toplanıyor. Akabinde çim biçmeden elde edilen çim atıkları ile mutfak atıkları (muz kabuğu, yumurta kabuğu gibi) harmanlanıyor. Bu eserlerin hepsi karıştırılıp ve muhakkak vakitlerde sulanıp, bölüm daim yapılarak belli bir vakit sonra kendi yapılarından kaynaklanan kimyasal etkileşimle kompost toprak haline gelip, gübreye dönüşüyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu