Ekonomi

Konut alıp satmak isteyenleri ilgilendiriyor: Yeni bir dönem başlıyor, her şey görünür olacak

Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü tarafından uygulanacak değişiklik 20242018 yılı itibarıyla resmi olarak uygulanmaya başlanmıştır. Emlak Fiyat:% sDurumun kontrol altına alınması için alınan tedbirlere bir yenisi daha ekleniyor.

Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü 2024-2028döneme ait Stratejik plan Önümüzdeki 5 yıllık dönemde atılacak adımlara yer verildi. planda Türkiye’deHer yıl gelişen emlak branşıyla, sektörler ve hizmetler, ekonomitemel dinamiklerYarattığı belirtildi

Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü, Emlak Fiyat Bilgi Merkezi Kuruluma hazırlanıyor. Sistemin amacı spekülatif artışlarönlemek.

Gayrimenkul Fiyat Bilgi Merkezi kurularak spekülatif artışların önüne geçilecek. Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü, son dönemde yaşanan aşırı konut artışlarının önüne geçmek için alınan tedbirlere yenilerini eklemeye hazırlanıyor. Fiyatlar her zaman mercek altında olacak.

3 boyutlu bilgi sistemi

Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü tarafından oluşturulan üç boyutlu şehir modelleri yönetim bilgi sistemi ile taşınmazın alan büyüklüğü, cephe ve oda sayısı gibi yapı ve bağımsız bölüm bilgileri web üzerinden bireylere sunulabilmekte ve Gayrimenkul alım-satım süreçlerinde taşınabilir uygulamalar. TKGM 3 boyutlu bilgi sistemiile Maks ve Takbis entegrasyonlarıöneminden bahsediyor Altın Emlak Genel Müdürü Mustafa Hakan Özelmacıklı “Aslında bu veriler yakında 2024 strateji programında değer haritalarının oluşturulması çerçevesinde de kullanılacak. Sistemle gerçek ve güncel bir yapı stoku takibi ve sorgulaması da mümkün olacak. Ayrıca şu amaçlarla da kullanılabilecek: Gayrimenkulün güneş enerjisi potansiyelinden gürültü tahminlerine kadar birçok farklı amaç var.”söz konusu.

Sistemin devreye girmesiyle birlikte Türkiye’deki tüm gayrimenkullerin fiyatları ilçe ilçe, mahalle mahalle, sokak sokak belirlenecek. Bu sayede bireyler sisteme girerek istedikleri evin olası fiyatını görebilecekler. Emlakçı Serap Aytekin, “Bir gayrimenkulün portallarına ilk girdiğinizde bir değer belirleyeceksiniz. Değerlendirilen bu değer, gayrimenkulün satış fiyatı olacaktır. Fiyatta bir değişiklik yaptığınızda sistem bunu görecek ve onunla ilgili işlem başlatacaktır. Bu fahiş artışlardan dolayı siz de ceza alacaksınız, bu ileride yapılacak spekülasyonları mutlaka etkileyecektir, çünkü “Artık bir izleme mekanizması var.”söz konusu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu