Ekonomi

Kahramanmaraş Depreminin Türkiye Ekonomisine Etkisi Araştırmasının Sonuçları Açıklandı

Türkiye Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler ve Yeminli Mali Müşavirler Odaları Birliği (TÜRMOB) Başkanı Emre Kartaloğlu, “6 Şubat Kahramanmaraş Depreminin Türkiye Ekonomisi ve Mali Müşavirlere Etkisine İlişkin Araştırma” sonucunda, Deprem nedeniyle oluşan maliyetler için yaklaşık 98 milyar dolarlık finansman ihtiyacının ortaya çıktığı belirlendi. .

Kartaloğlu, 6 Şubat 2023 Kahramanmaraş merkezli depremin birinci yıl dönümünde TÜRMOB Genel Merkezi’nde basın toplantısı düzenledi.

Deprem bölgesinde sosyal ve ekonomik sorunların halen devam ettiği, hayatın gün geçtikçe zorlaştığı izlenimini edindiklerini belirten Kartaloğlu, depremlerde 61 meslektaşının hayatını kaybettiğini söyledi.

Kartaloğlu, bölgedeki profesyonellerin yeniden faaliyetlerini yürütebilmeleri için konteyner ofisleri kurduklarını belirterek, şöyle konuştu:

“Bu büyük acıya rağmen TÜRMOB ve meslek camiamız olarak büyük bir gurur duyduk. TÜRMOB, verdiği destek ve dayanışmayla iki ödüle layık görüldü. ‘Yılın Meslek Kuruluşu’ ve Türkiye İç Denetim Enstitüsü (TİDE) kapsamında Strongbosses Dergisi’nin düzenlediği 4. Türkiye Lider Marka Ödülleri.” TÜRMOB tarafından düzenlenen 13. İç Denetim Farkındalık Ödülleri’nde “Toplumsal Farkındalık Ödülleri” TÜRMOB’a verildi.

“Depremler bölgenin demografik yapısını olumsuz etkiliyor”

Zorunlu göç nedeniyle bölgenin demografik yapısının olumsuz etkilendiğine dikkat çeken Kartaloğlu, depremden etkilenen illerde ekonomik ve sosyal hayatın canlandırılması amacıyla “Deprem Bölgesinin Kalkınmasına Yönelik TÜRMOB Görüş ve Öneri Raporu” hazırladıklarını ifade etti. Deprem, bölgedeki göçü önleyerek bölgeye geri dönüşe katkı sağlıyor.

Kartaloğlu, iki ana başlıktan oluşan raporun 19 eylem planı kapsamında “Kalkınma Odaklı Bütünleşik Ekonomik ve Mali Tedbirler”, 19 eylem planı kapsamında ise “Sosyal Hayatın Canlandırılması, Bölgedeki Travmaların Aşılması ve Demografik Yapının Korunmasına Yönelik Sosyal Tedbirler”in yer aldığını belirtti. 4 eylem planı başlığı.

Hazırladıkları “6 Şubat Kahramanmaraş Depreminin Türkiye Ekonomisi ve Mali Müşavirlere Etkisi Araştırması”na değinen Kartaloğlu, şunları söyledi:

“Araştırma sonucunda deprem nedeniyle oluşan maliyetler için yaklaşık 98 milyar dolarlık finansman ihtiyacının ortaya çıktığı belirlendi. Araştırma kapsamında 11 ilde mali müşavirlerin nasıl etkilendiğini tespit etmeye yönelik anket yapıldı. Depremden etkilenenler depremden etkilendi. Yapılan anketlerle bölgedeki mali müşavirlerin günlük ve iş hayatlarına ilişkin bilgiler ve bilgiler elde edildi. Beklentiler belirlendi.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu