Teknoloji

İzlediğinizde Sizi Şaşırtacak Deepfake Örnekleri

Yapay zekanın gelişmesi ve güçlenmesiyle birlikte çeşitli yapay zeka dayalı teknolojik gelişmeler hayatımıza dahil olmuştur. İnsan düşüncesiyle çok yakından sohbet edebilen, bir ressamın tek bir cümleyle saatlerce uğraşacağı bir çizimi yapabilen, fotoğraftaki nesneleri istediğiniz başka nesnelere dönüştürebilen sistemler görüyor ve kullanıyoruz.

Belki de bunların en korkutucusu, derin sahte . Muhtemelen hepimiz artık bir deepfake’in ne olduğunu biliyoruz, ama tekrar bahsetmek gerekirse; Bir insanın yüzünü başka bir insana çevirmesi ve aslında söylemediği sözleri, yapmadığı mimikleri ona yaptırması olarak özetleyebiliriz. Sonuçlar etkileyici ve bazen eğlenceli olabiliyor ama insanların bu teknolojiyi kötü amaçlar için kullandıklarını da görüyoruz ve hepsi bu. mahremiyet, manipülasyonhakkında kafa karışıklığına neden olur.

İzlemeye hayran kalacağınız çeşitli deepfake örnekleri:

Bu kişi Morgan Freeman değil.

Belki de en korkunç örneklerden biri, morgan freemanBaşarılı bir deepfake’in yanı sıra Morgan Freeman’ın sesini taklit eden bir ses sanatçısının da yer aldığı bu çalışma, deepfake teknolojisinin gücünü gözler önüne seriyor.

Freddie MercuryMr. Robot serisinde.

Bohemian Rhapsody’de Freddie Mercury’yi Mr. Sonuç hem etkileyici hem de ürkütücü.

Deepfake’in en büyük ifşa özelliği, ” gözler” . Dikkat ederseniz, birçok derin sahtelikte gözler önlerindeki bir noktaya değil, boşluğa bakıyormuş gibi görünür. Deepfake’in artık tamamen başarılı olduğu nokta bu değil. Elbette bu yükün önüne geçen çalışmalar var ama bu teknolojiden biraz anlayan bir birey bunun bir deepfake olup olmadığını hızlıca anlayabilir.

Jim Carrey, Jack Torrence rolünde.

Deepfake teknolojisi genellikle oyuncu takaslarında kullanılıyor. Bunlardan biri Jack Nicholson ve Jim Carrey’in değiş tokuşu.

Genellikle komedi ve drama yapımlarında gördüğümüz Jim Carrey’i psikopat bir karakter olarak izlemek bir yandan garip geliyor. ilginç geliyor Jim Carrey’in abartılı ve başarılı hareketleri böyle bir karaktere çok yakışırdı.

Bir kişi ve 20 oyuncu.

Seslendirme sanatçısı ve komedyen Jim Meskimen’in yer aldığı bu çalışma 2019 yılında yapılmış ancak günümüz örneklerinden taş gibi.

20 farklı oyuncuyu taklit eden Jim Meskimen, taklit ettiği ünlülerin yüzlerini alıyor ve gösterinin gücü 10 kat artıyor. Görselin az izlenme sayısına aldanmayın, en kaliteli derin sahteÇalışmalarından birini izlediniz.

Geleceğe Dönüş ama Örümcek Adam ve Demir Adam ile.

Elbette Geleceğe Dönüş dizisi birçok sinemasever için farklı bir noktada. Michael J. Fox’tan Marty McFly ve Christopher Lloyd’dan Dr. Emmett Brown, efsane ikiliönce gelir

Günümüzde bu yönteme örnek olarak muhtemelen Tom Holland ve Robert Downey Jr. ile bir ikili verilebilir. Bu çalışmada aslında bunun ne kadar yanlış olabileceğini görebiliriz. Eseri izleyen Tom Holland bile bu efsane diziyi daha uygun hale getirememişti. bunun imkansız olduğunuşuna da işaret eder:

“Bu oldukça şaşırtıcı. Videoyu Robert Downey Jr.’a gönderdim ve ‘Çekimlere ne zaman başlıyoruz? Hayır – şaka bir yana – bu şimdiye kadar yapılmış en iyi filmlerden biri ve daha iyisini yapamazdık.”

Bir oyuncuyu düzenli olarak derinden kandıran fenomenler vardır.

Belirli bir oyuncu seçin ve derin numara yapın. onun kılığına girmiş İnternet fenomenleri son zamanlarda çok yaygın hale geldi. Tom Cruise, Keanu Reeves ve Timothée Chalamet gibi oyuncular da bunlar arasında.

Gerçek olmayan haber spikeri.

Deepfake teknolojisi şu anda kötü niyetli kullanımlar olsa da parodi ve eğlence amaçlı kullanılıyor.

Bunu yoldan çek ana akım medyaya Güney Kore televizyon kanalı MBN’nin adını taşıyan bir kurum var. Kanal, acil durumlar için muhabiri Kim Joo-Ha’nın derin öğrenme teknolojisi ile oluşturulmuş bir deepfake versiyonunu kullanacağını duyurdu. merak eden varsa, muhabir hanım işini kaybetmedi, hala çalışıyor.

Son örneğimiz ise usta sanatçı Kemal Sunal.

Yazımızın başında da belirttiğimiz gibi deepfake teknolojisinin en büyük olumsuz yönlerinden biri “gözler”. perspektif uyumsuzluğuVe uzaya bakma hissiBunu bir kenara bırakırsak, günümüz dünyasında Kemal Sunal’ı izlemenin herkesi çok iyi hissettirdiğini düşünüyorum.

Deepfake teknolojisini yakın gelecekte çok daha fazla göreceğimiz bir gerçek. Ancak bahsin olumsuz tarafını da düşünmemiz gerekiyor. kişisel gizlilikVe manipülasyonlar Bunu önlemenin veya etkisini azaltmanın bir yolunu bulmak paha biçilmezdir. Deepfake teknolojisinin olumsuz örneklerle değil, olumlu örneklerle hayatıma dahil olmaya devam etmesini diliyoruz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu