Haber

İsrail İç İstihbarat Teşkilatı Başkanı Adli Düzenleme Nedeniyle Şiddet Uyarısında Bulundu

İsrail İç İstihbarat Teşkilatı Shin-Bet (Shabak) Başkanı Ronen Bar, Başbakan Binyamin Netanyahu hükümetinin tartışmalı yargı düzenlemesi nedeniyle İsrail toplumunda yaşanabilecek şiddet olaylarına karşı uyarıda bulundu.

İsrail’in “Channel 12” televizyonunun haberine göre Shin-Bet Lideri Bar, ana muhalefet lideri Yair Lapid ile görüştü.

Görüşmede Lapid’e endişelerini dile getiren Bar, “Mevcut durum devletin güvenliğini zayıflatıyor ve İsrail toplumunda büyük şiddet ve kaos yaşanacağı endişesi var” dedi. ifadeleri kullandı.

Bar, (adli düzenleme konusunda) geniş anlaşmalara varılmasının kaosun önlenmesinde önemli bir unsur olacağını kaydetti.

Shin-Bet Başkanı Bar’ın talebi ve Başbakan Netanyahu’nun onayıyla gerçekleştirilen Lapid-Bar toplantısı hakkında İsrailli yetkililerden henüz bir açıklama gelmedi.

Tartışmalı yargı düzenlemesi

İsrail Adalet Bakanı Yariv Levin’in 5 Ocak’ta açıkladığı “yargı reformu”, Yüksek Mahkeme’nin yetkilerinin sınırlandırılması ve yargı atamalarında söz sahibi olma gibi değişiklikleri içeriyor.

Başbakan Binyamin Netanyahu, ülke genelinde artan kitlesel protesto ve grevlere yol açan yargı düzenlemesini 27 Mart’ta ertelediğini ancak Mayıs ayı sonunda 2023-2024 bütçesinin Meclis’ten geçmesinin ardından yargı yönetmeliğini yeniden gündeme getireceklerini açıklamıştı.

Muhalefetle müzakerelerin engellenmesinin ardından hükümet geçtiğimiz günlerde yargı düzenlemesi için yeniden düğmeye bastı.

Netanyahu hükümeti, yargı düzenlemesi kapsamında Yargıtay’ın hükümet üzerindeki kontrolünü kaldıracak yasa tasarısının 11 Temmuz’da yapılacak ilk oylamanın ardından 2. ve 3. oyla 24 Temmuz’da Meclis’e getirileceğini duyurdu.

Hükümetin “yargı reformuna” karşı çıkan, savaş pilotları, denizaltı subayları ve diğer seçkin birlikler de dahil olmak üzere binlerce İsrailli, gönüllü yedek birliklerinden vazgeçmeye karar vermişti.

İsrail basını, ordudaki yedek askerlerin tepkisi üzerine Savunma Bakanı Gallant’ın Yargıtay’ın hükümet üzerindeki denetimini kaldıracak yasa tasarısını ertelemek için çalıştığını iddia etti.

siyaset, askeri, güvenlik, ekonomive yargıdaki üst düzey yetkililer, hükümetin yargı düzenlemesine karşı olduklarını beyan ettiler.

Netanyahu hükümetinin yargısal düzenlemesine karşı protesto hareketi yaklaşık 7 aydır sürüyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu