Haber

IKBY, İran’ın saldırılarına karşı uluslararası toplumu “net pozisyon almaya” çağırdı

Irak Kürt Bölgesel İdaresi (IKBY) hükümeti, İran’ın dün gece saatlerinde Irak’ın kuzeyine gerçekleştirdiği hücumları kınayarak, milletlerarası toplumu “İran’ın devam eden saldırganlığı konusunda net ve ilkeli bir pozisyon almaya” çağırdı.

IKBY hükümetinin resmi internet sitesinden yayınlanan açıklamada, “İran İslam Cumhuriyeti’nin dün gece Kürdistan Bölgesi’ne yönelik saldırısını en güçlü şekilde kınıyoruz.” tabirleri kullanıldı.

Açıklamada, şu tabirlere yer verildi:

“İran’ın, Irak’ın ve Irak Kürdistan Bölgesi’nin egemenliğine yönelik tekrarlanan ihlalleri affedilemez ve uluslararası hukuk ve komşuluk ilişkilerinin büyük bir ihlalidir. İran Cumhuriyeti’ni Kürdistan Bölgesi’ne yönelik bu şiddetli kampanyayı durdurmaya çağırıyoruz. İstikrara şiddet yoluyla asla ulaşılamaz.

IKBY, Bağdat’taki dost ve ortaklarını, Birleşmiş Milletleri (BM) ve milletlerarası toplumu İran’ın devam eden saldırganlığı konusunda net ve ilkeli bir pozisyon almaya çağırıyor.”

Dün gece Erbil’in Koysancak ilçesindeki İKDP karargahına füze ile Süleymaniye’nin Zırguez bölgesindeki Komele merkezine ise insansız hava aracı ile taarruzlar gerçekleştirilmişti.

IKBY Anti-Terör Ünitesinden yapılan açıklamada, “İran Devrim Muhafızları Ordusu, Kürdistan Bölgesindeki Doğu Kürdistan Partilerinin merkez ve karargahlarını bombaladı.” sözleri kullanılmıştı.

Yerel medyada yer alan haberlere nazaran, ataklarda 1 İKDP üyesi hayatını kaybetmişti.???????

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu