Haber

Hollanda’da kurtların paintball silahıyla uzaklaştırılması kararı askıya alındı

Hollanda’nın Utrecht şehrindeki mahkeme, doğal parklardaki kurtların insanlara yaklaşmasını engellemek için Gelderland Bölge Yönetimi’nin paintball silahı kullanılmasına yönelik kararını askıya aldı.

Mahkemeden yapılan açıklamaya nazaran, Gelderland Bölge Yönetimi’nin kurtları insanlardan uzaklaştırmak için paintball silahı kullanılmasına yönelik kararına ilişkin dava sonuçlandı.

Hollandalı hayvan hakları derneği de Faunabescherming’in itirazını haklı bulan mahkeme, “Yerel yönetimlerin kurtların insanlardan uzaklaşmasını sağlamak için gerekli tüm yolları araştırmadığı” gerekçesiyle kurtları uzaklaştırmak için paintball silahı kullanımının durdurulmasına hükmetti.

Mahkeme, bu yolla kurtların göreceği zararın belli olmadığı ve daha evvel bu türlü bir usulün sonuçlarına ait araştırmanın bulunmaması sebebiyle paintball silahının kullanımını süreksiz olarak durdurdu.

De Faunabescherming derneğinin yöneticisi Harm Niesen, karardan keyifli olduğunu lisana getirerek “Mahkeme insanları değil, kurtları (korumayı) seçti.” dedi.

Gelderland Bölge İdaresi, geçen ayın sonunda Hoge Veluwe Ulusal Parkı’ndaki bir kurdun ormanı ziyaret edenlere ve yürüyüş yapanlara yaklaşması ve insanların korkması nedeniyle ülkede sayıları artmaya başlayan kurtların insanlara yaklaşmasını engellemek için paintball silahı kullanılması kararı almıştı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu