Haber

Fransa’da evsiz sayısı 330 bine yükseldi

Fransa’da konut sorunu her geçen gün büyüyor.

Avrupa ülkesinde yükselen kiralar nedeniyle 4 milyonu aşkın kişi zor durumda kaldı.

Konut raporunda çarpıcı sonuçlar

Fransa merkezli hayır kurumu Abbe Pierre Vakfı, 2022 yılında ülkedeki konut sorunlarına ilişkin yıllık raporunu yayınladı.

Rapor, geçen yıl itibarıyla ülkede 4,15 milyon kişinin barınma sorunuyla mücadele ettiğini veya insanlık dışı koşullarda yaşadığını ortaya koydu.

Evsiz sayısı 330 bine yükseldi

Bu kategoride yer alanların değerli bir kısmını mutfak, tuvalet, kalorifer gibi sağlıksız koşullarda yaşayanlar ve rahatsız edici kurallar içinde kalanlar oluşturdu.

Rapora göre Fransa’da evsiz sayısı 330 bine yükseldi ve bu oran 10 yılda yüzde 130 arttı.

200 bini acil barınma yerlerinde, 110 bini geçici barınaklarda tutulurken, 27 bini sokakta, metroda, çadırlarda ya da arabalarda yatmak zorunda.

Sokaklardaki kadın ve çocuk sayısındaki artış ürkütücü

Evsiz kalan hamile ve bebekli kadınların sayısı artarken, sokakta yaşayan çocukların oranı ürkütücü boyutlara ulaştı.

Sadece 5 Aralık 2022 gecesi başkent Paris’te 122 çocuğun ebeveynleri acil servisi arayarak çocuklarına bakamayacaklarını bildirdi. Bu oran aynı gün ülke genelinde 5 bine ulaştı. Bunlardan 1.346’sının barınma sorunu analiz edilmeden kaldı.

Savunmasız insan sayısı 12 milyonu geçti

Fransa’da kirasını, faturalarını ödeyememe gibi hassas durumda olanların sayısı 12 milyonu geçti.

Önemli bir bölümü yaşadıkları yerlerde ısınma sorunu yaşarken, önemli bir bölümü ise çok küçük evlerde yaşamak zorunda kalmıştır.

Gözden kaçırma Fransa’daki göçmen kampı alevler içinde kaldı Haberin Detayları

Macron yönetimine eleştiri

Konut sorununun en değerli nedenlerinden biri yükselen kiralar olurken, 2022 yılına ülkede son 30 yılda başta enerji olmak üzere tüm kalemlerde görülmemiş bir fiyat artışı damga vurdu.

Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, ülkeyi iki dönem yönetmesine rağmen konut sorununu hükümetin yol haritasında ülkenin birinci önceliği haline getirmemekle eleştirildi.

Vakfın geçen yılki raporunda Fransa’da evsizlerin ve kötü barınma koşullarına maruz kalanların sayısının arttığı, Macron dönemindeki politikaların yetersiz kaldığı belirtilmişti.

karatashaber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu