Haber

Fransa, Ruanda’yı “KDC’deki isyancıları desteklemeyi bırakmaya” çağırdı

Fransa, Ruanda’yı Demokratik Kongo Cumhuriyeti’ndeki (KDC) bir isyancı grubu olan 23 Mart Hareketi’ne (M23) verdiği desteği kesmeye çağırdı.

Fransa Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Anne-Claire Legendre tarafından yapılan yazılı açıklamada Fransa, Ruanda’yı KDC’deki M23 isyancılarını desteklemekle suçladı.

“Ruanda’nın M23’e verdiği desteği kınıyoruz. Luanda ve Nairobi’deki barış sürecinin tam olarak uygulanmasını istiyoruz.” terimler yer aldı.

Açıklamada, tüm tarafların barış sürecine saygı duyması gerektiği, bölgesel barış için çaba sarf edildiği ve bunun için ilk adım olarak KDC’deki isyancı gruplara verilen desteğin kesilmesi gerektiği vurgulandı.

Fransa, yapılan açıklamayla ilk kez Ruanda’yı KDC’deki M23 isyancı grubunu desteklemekle suçladı.

Daha önce ABD, Ruanda Devlet Başkanı Paul Kagame’ye KDC’deki silahlı grupları desteklemeyi bırakması çağrısında bulunmuştu.

İki ülke arasındaki krizin kaynağı: M23

KDC’nin doğusunda faaliyet gösteren 23 Mart Hareketi’nin (M23) Kasım 2021’de yeniden başlayan saldırıları, bölgede yaşayan binlerce sivilin yerinden edilmesine ve Ruanda ile KDC arasında krize neden oldu.

KDC, Ruanda’yı altın, koltan ve kobalt gibi mineraller açısından zengin topraklarını kendi çıkarları için işgal etmeye çalışmakla ve M23 isyancılarını desteklemekle suçlarken, Ruanda iddiaları reddediyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu