Haber

Filistin Devlet Başkanı Abbas, Ramallah’ta Mısır ve Ürdün istihbarat şefleriyle bir araya geldi

Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas, Mısır ve Ürdün istihbarat liderleriyle Filistin’deki gelişmeleri görüştü.

Filistin resmi ajansı WAFA’da yer alan habere göre Abbas, Mısır İstihbarat Direktörü Abbas Kamil ve Ürdün İstihbarat Dairesi Başkanı Tümgeneral Ahmed Hüsni’yi işgal altındaki Batı Şeria’nın Ramallah kentinde kabul etti.

Kamil ve Hüsni, Mısır Devlet Başkanı Abdülfettah es-Sisi ve Ürdün Hükümdarı II. Abdullah’ın mesajlarını pekiştirmek için Filistin’e iletti.

Filistin yönetimi ve halkı için Kahire ve Amman’ın temellerinin atılmasının yer aldığı bildirilerde, bölgesel güven ve istikrarın önemi vurgulandı.

Filistin Devlet Başkanı Abbas da Mısır ve Ürdün ile koordinasyonun sürdürülmesinin öneminin altını çizdi ve Filistin meselesindeki çabalarını takdirle karşıladı.

Görüşmeye Filistin Kurtuluş Örgütü (FKÖ) İcra Komitesi Sekreteri Hüseyin el-Şeyh ve Filistin Genel İstihbarat Başkanı Majid Farac da katıldı.

Mısır ve Ürdün istihbarat şeflerinin Ramallah ziyaretlerinin ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken’in bölgedeki temaslarıyla aynı zamana denk gelmesi dikkat çekti.

İsrail baskınlarıyla Batı Şeria ve Kudüs’te gerilim tırmanıyor

İsrail’in geçen hafta işgal altındaki Batı Şeria’nın kuzeyindeki Cenin Mülteci Kampı’na yönelik gerçekleştirdiği gerçekleştirdiği operasyonda bölgede tansiyon yükseldi.

İsrail ordusunun 26 Ocak’ta düzenlediği baskında 10 Filistinli’nin öldürülmesinin ardından, Doğu Kudüs’te yasadışı bir Yahudi yerleşim birimine 7 İsrailli’nin hayatını kaybettiği akın geldi.

28 Ocak’ta işgal altındaki Doğu Kudüs’ün Silvan İlçesi’nde 13 yaşındaki bir Filistinlinin silahlı saldırı sonucu biri ağır iki İsrailliyi yaralaması üzerine bölgede şiddet arttı. Fanatik Yahudi yerleşimci gruplar Batı Şeria ve Doğu Kudüs’te Filistinlilere, mallarına ve araçlarına saldırmıştı.

İsrail ordusu ve Yahudi yerleşimcilerin açtığı ateş sonucu yılbaşından bu yana aralarında kadın ve çocukların da bulunduğu 35 Filistinli öldürüldü.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu