Haber

Evde Bakım Yardımı Ödemeleri Arttı

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Mahinur Özdemir Göktaş, “Sosyal hizmet modelleri kapsamında 4 bin 336 lira olan Evde Bakım Yardımı aylık ödemelerini memura göre yapılan artışla 5 bin 97 liraya çıkardık. Temmuz ayında maaş katsayısını artırdık ve hak sahiplerinin hesaplarına kademeli olarak yatırmaya başladık.” sözlerini kullandı.

Göktaş yaptığı yazılı açıklamada, toplum temelli bakım hizmeti modellerinden biri olan Yatılı Bakım Yardımı’nın engelli bireylerin öncelikle aile bakımına destek olmaları gerektiği inancıyla 2006 yılında hayata geçirildiğini hatırlattı.

Bakıma muhtaç tam bağımlı yakınlarına bakan vatandaşlara bu yardımla destek olunarak aile bütünlüğünün korunduğunu hatırlatan Göktaş, engelli bireylerin ailelerine tam anlamıyla ulaşabilmeleri için hak temelli bir bakış açısıyla politikalar geliştirdiklerini ifade etti. eğitim, sağlık, güvenlik ve çalışma gibi temel haklar.

Geliştirdikleri bütüncül ve adil sosyal hizmet modelleriyle toplumun her bireyine ulaşmaya çalıştıklarını vurgulayan Göktaş, şöyle konuştu:

Kimseyi geride bırakmayan toplum vizyonumuz çerçevesinde 2023 yılı Ocak-Temmuz döneminde vatandaşlarımıza toplam 17,4 milyar lira ödeme yaptık. Sosyal hizmet modelleri kapsamında Aylık Konut Bakım Yardımı ödemeleri Temmuz ayında memur maaş katsayısına göre artış göstererek 4 bin 336 liradan 5 bin 97 liraya yükseldi. Bu ay Konut Bakım Yardımından yararlanan tam bağımlı 568 bin vatandaşın yakınlarına 2,8 milyar lira. Ödemelerin tüm engelli vatandaşlarımıza hayırlı olmasını diliyorum.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu