Haber

Eski Brezilya Devlet Başkanı Bolsonaro: Muhalefete liderlik etmeyeceğim

Kaybettiği seçimin ardından Kongre Binası’na düzenlenen baskın nedeniyle soruşturmayla karşı karşıya kalan ve 3 aydır yaşadığı ABD’den ülkesine dönen eski Brezilya Devlet Başkanı Jair Bolsonaro, muhalefetin başına geçmeyeceğini söyledi. ama deneyimlerini dileyen herkesle paylaşırdı.

Anadol Ajansı’nın haberine göre CNN Brezilya’ya açıklama yapan Bolsonaro, 28 yıllık parlamento tecrübesine sahip olduğunu belirterek, “Ben milletvekillerini değiştirmek istemiyorum, bize verecek olan onlar. kuzey. Şu anda yetkisiz bir politikacıyım, kürsümün yanında duracağım.”

Bolsonaro, Suudi Arabistan’dan dönüşünde bulunan beyan edilmemiş 3,2 milyon dolarlık mücevherler hakkında, “Avukatlarımın yönergelerine uyacağım. Mücevherler teslim edildi, zimmete para geçirme mi? Aman Tanrım, onları kaybettik, kaydettik, bir özel sekreter onları, mücevherleri listeledi. benim değil, nokta” dedi.

Kaybettiği 2022 seçimlerinin artık geride kaldığını kaydeden Bolsonaro, yeni bir sayfa açtığını ve ayda bir veya iki kez Brezilya içinde seyahat edeceğini söyledi.

Twitter hesabından Devlet Lideri Luiz Inácio Lula da Silva’nın politikalarını eleştiren Bolsonaro, kendi döneminde alınan tedbirlerin halka ciddi faydalar sağladığını savundu.

Öte yandan Bolsonaro’nun ikamet edeceği malikane ve Kongre Sarayı çevresinde polisin sıkı güvenlik önlemi aldığı paylaşıldı.

Ne oldu?

Bolsonaro, 30 Mart’ta Brezilya’ya döndükten kısa bir süre sonra gittiği Sosyal Liberal Parti (PSL) genel merkezinde, destekçileri ve parti üyeleri tarafından karşılandı.

23 Mart’ta Brezilya hükümeti, eski Devlet Başkanı Bolsonaro’ya 2021’de Suudi Arabistan’a yaptığı ziyaretten dönüşünde keşfedilen beyan edilmemiş 3,2 milyon dolarlık mücevherleri iade etmesi için 5 iş günü süre vermişti. Bolsonaro, rastgele bir usulsüzlük olmadığını savundu.

3,2 milyon dolar değerindeki mücevherler, Bolsonaro’nun Suudi Arabistan ziyaretinden dönüşünde Sao Paulo Guarulhos Havalimanı’ndaki ekibinden birinin sırt çantasında bulundu.

Brezilya’da kongre baskını “tahrik” suçundan soruşturma altında olan Bolsonaro, 30 Aralık 2022’de ABD’ye yerleşti. (HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu