Haber

Doç. Dr. Gönen: Denizli, Aydın ve Manisa deprem riski altında; Uşak avantajlı

UŞAK Üniversitesi Sarsıntı Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Doç. Dr. Tahir Gönen, Ege Bölgesi’nden geçen fay hatlarının Kuzey Anadolu’daki fay hatlarından daha kısa olduğunu belirterek, “Ege Bölgesi’ndeki faylar kısa olduğu için çok uzun süreli depremler beklenmiyor. Denizli, Aydın ise Denizli, Aydın Ege’de deprem açısından Manisa ve Manisa çok riskli, Uşak avantajlı” dedi.

Uşak Üniversitesi Deprem Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Doç. Dr. Tahir Gönen, Ege Bölgesi’nin depremselliği hakkında açıklamalarda bulundu. Ege Bölgesi’nden geçen fay hatlarının Kuzey Anadolu’daki fay hatlarından daha kısa olduğuna dikkat çeken Doç. Gönen, “Kuzey Anadolu fay sınırı fay sınırında daha uzun kırılmalar meydana geliyor. Bu nedenle daha uzun süreli periyodik depremler üretilebilirken, Ege Bölgesi’ndeki faylar kısa olduğu için uzun süreli depremler beklenmiyor. Denizli, Aydın ve Manisa Ege’de deprem açısından çok riskli, Uşak ise avantajlı. “Uşak’ın kuzeyine baktığımızda Kütahya Gediz ve Uşak Banaz’a, güneyde Denizli Çivril’den Afyon Dinar’a doğru bir fay hattı var. . Uşak’ın kuzey ve güneyindeki fay hatlarından Uşak merkez 1. derecede etkilenmez.” .

‘TORBALI VE ÖDEMİŞ RİSKLİ BÖLGEYE DAHA UZAK’ Kahramanmaraş merkezli depremlerin ardından Ege Bölgesi’nde de sarsıntı senaryolarının çalışıldığını belirten Doç. Dr. Tahir Gönen, Kütahya Gediz’de depremin 6,5 büyüklüğünde, Denizli’nin Çivril ilçesinde ise 5,5 büyüklüğünde depremin beklendiğini kaydetti. İzmir’in bazı bölgelerinde deprem riski olduğuna değinen Gönen, bazı ilçelerinin bu riskten uzak olduğunu kaydederek, “İzmir’in bazı bölgeleri risk altında. Torbalı ve Ödemiş riskli bölgeden daha uzak. Uşak can afetlerde lojistik merkez haline getirilecek” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu