Haber

Diyarbakır Bit Pazarı’nda siyaset: ‘Erdoğan yükseltir, biz düşürürüz’

Evrim Denizi

DİYARBAKIR – Diyarbakır’ın Şehitlik Mahallesi’ndeki eski ilçe otogarının kalıntıları arasında her pazar günü kurulan Bit Pazarı’nda ikinci el bisikletler, kitaplar, giysiler, ikramlıklar, elektronik cihazlar, hatta hindi gibi hayvanlar bile satılıyor. Sabah 4.30’da hazırlıklarını yapan bitpazarı esnafı, satacakları ürünleri en iyi şekilde sergilemeye çalışıyor.

Saat 17.30’da gelmeye başlayan müşterilerini tezgahlarına çağıran esnaf, ortada hükümete sitem etmekten çekinmiyor.

Kavurucu sıcakların henüz başlamadığı Diyarbakır’da insanlar ucuz kıyafet ve eşya almak için fiyatların bütçe dostu mağaza ve marketlere göre çok düşük olduğu bitpazarına geliyor. Alıcı profili ise her kesimden beş kişiden oluşuyor.

Bitpazarına alışveriş için gelenlerden biri kamerayı görünce “Bitpazarı bile pahalı ama hala Erdoğan’a oy verenler var” diyerek fiyatlardan şikayet ediyor.

Kürtçe müziklerin dinlendiği çarşıda satıcılar çoğunlukla yaşlı kadın ve erkeklerdir. Esnaf ise sabah namazını kıldırdıktan sonra buraya geldiklerini ve satış yapmak için beklediklerini belirtiyor.

‘SIFIR GİYSİ ALAMAZIZ’

Tezgâhların ortasında karşılaştığımız yaşlı bir hanım gelinine bakarken oradaki genç hanımlara “Sence bu elbise güzel mi?” Yeni gibi mi görünüyor?” o soruyor. Yaşlı kadın, gelinine yeni elbise alacak parası olmadığı için bitpazarına geldiğini anlatıyor: “Ne yapayım kızım, yeni bir pantolon alsam en az 300 lira eder. TL ama burada pantolon hatta mont var 10-15 TL Şimdi güzelce yıkayıp ütülüyorum paketleyip gelinime hediye ediyorum.

‘RESTORANDAN FARKIMIZ VAR MI?’

İlerleyen zamanlarda daha da kalabalıklaşan bitpazarında çeşitli yemek kokuları birbirine karışıyor. Tantuni dışında ciğer ve döner, simit ve ayran da satılıyor. Tantuni aldığımız esnaf “Müşterilerimizin rahatı bizim için herşeyden önemli ama restoranlardan farkımız var mı?” diyerek bize yer gösterdi. Ortada çalan müziğe eşlik etmeyi de ihmal etmemiş.

‘ERDOĞAN FİYAT YÜKSELTİYOR, BİZ İNDİRİYORUZ’

Toz deterjan satan esnafın tezgâhından Yeşil Sol Parti’nin ”Dîsa Em” seçim müziğinin sesi yükseliyor. Satışını yaptığı toz deterjanların fiyatları dikkatimizi çekiyor. 10 kg toz deterjan 92,50 TL. Esnaf, alışılmışın çok altında olan fiyatları fotoğraflarken, “Erdoğan fiyatları yükseltiyor, biz indiriyoruz. ‘İkinci turda oylarını düşürürüz’ diyenlere gülüyor. “Bunlar orijinal marka mı?” diye sorduğumda “Abla sana niye yalan söyleyeyim bunlar 2. kalite ama 1. kalite de güzel yıkıyorlar. Eşim de kullanıyor beni kapı dışarı edecek” dedi. İyi yıkamazsa evin çöplüğü,” diye gülüyor.

‘STRESİN KARŞISINDA BİRE BİR SORUMLULUK’

Fiyatları 5-10 TL arasında değişen KPSS kitap, roman ve öykü kitaplarının alıcıları çoğunlukla atanamayan öğrenciler ve öğretmenler. Öte yandan çeşitli renk ve renklerde tesbih tezgahlarında ise daha çok yaşlılar yer alıyor. Hepsinin el yapımı olduğunu iddia eden satıcılar, “Stres için birebir sözler” ve “Yalancılar değil, zevk sahibi insanların ihtiyacı” diye bağırarak alıcıları çekmeye çalışıyor.

‘LÜTFEN OYUNUNUZU KULLANIN’

Sarı, yeşil, kırmızı pushiler ve rengarenk fistan satan hanımların yanında ikinci el mutfak eşyaları satan bir tezgah var. Genç bir çift esnafa, “Biz yeni evleneceğiz, evdeki çoğu eşyayı biz hallederiz. Bize yaptıklarını görüyorsun abla. Gençlerin geleceğini düşün, lütfen git oy ver” dedi. “Ekonomik durumdan şikayetçi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu