Ekonomi

Delta, Boeing 737 Max 10 teslimatının 2027’ye ertelenmesini bekliyor

Delta Air Lines Inc (NYSE:DAL), Boeing Co’nun (NYSE:BA) 737 Max 10 uçaklarının teslimatında 2027 yılına kadar olası bir gecikmeye hazırlanıyor. Havayolu şirketinin CEO’su Ed Bastian verdiği bir röportajda, ilk teslimatların 2025 yılında yapılması beklenirken, şimdi bir ila iki yıllık bir gecikme olasılığını öngördüklerini belirtti. Bu durum, Boeing’in devam eden federal güvenlik ve cezai incelemelerle karşı karşıya olduğu bir döneme denk geliyor.

Temmuz 2022’de Delta, liste fiyatlarına göre yaklaşık 13,5 milyar dolar değerindeki bir anlaşmayla 30 adet daha opsiyonla birlikte 100 adet Boeing 737 MAX 10 jeti satın alma niyetini açıklamıştı. Bastian, Delta’nın olası gecikmelerin etkisini azaltmak için satın alma sözleşmesinde korumalar müzakere ettiğini açıkladı, ancak bu korumaların spesifik ayrıntıları açıklanmadı.

Havayolu şu anda Boeing 737 Max ile ilgili çözülmesi gereken çeşitli sorunlar konusunda Boeing ile görüşmelerini sürdürüyor. Ne Delta ne de Boeing bildirilen gecikmeyle ilgili acil bir yorumda bulunmadı.

Boeing’in 737 Max serisi, 5 Ocak’ta bir 737 MAX uçağının kapı tapasının uçuşun ortasında patlayarak yolcuların sıkıntı yaşamasına neden olduğu son olayın ardından inceleme altına alındı.

Ayrıca, Federal Havacılık İdaresi (FAA) bu ayın başlarında Boeing ve tedarikçisi Spirit AeroSystems (NYSE:SPR) üzerinde gerçekleştirdiği 737 MAX üretim denetimi sırasında üretim kalite kontrol gerekliliklerine uyulmadığına dair çok sayıda vakanın altını çizdi.

Reuters bu makaleye katkıda bulunmuştur.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu