Haber

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Anadolu insanına kimse hakaret edemeyecek

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Atatürk Kültür Merkezi’nde düzenlenen “40 Yıl 40 Eser” etkinliği kapsamında “Bir Şiir Bir Hayat / Sakarya Türkü Dijital Sergisi”nin açılışında konuştu.

Necip Fazıl Kısakürek’in tüm eserlerinin niyet ve ideolojisinin bel kemiğinin Büyük Doğu olduğunu söylersek muhtemelen çizgimizi aşmış olmayız. Bu bakımdan Büyük Doğu dergilerini bir bütün halinde yeniden tanıtmayı çok önemli buluyorum. Standın düzenlenmesine öncülük eden Necip Fazıl Kısakürek Kültür ve Araştırma Vakfı’nı ve destek veren tüm kurumlarımızı kutluyorum.

Necip Fazıl Usta, Cumhuriyet tarihimizin en acı dönemlerine şahitlik etmiş bir insandı. Osmanlı’dan Cumhuriyet’e geçen nesilde, devletin ve milletin bütün çilelerini usta bizzat gördü. Günümüzün birçok şair ve yazarının aksine ustamız kalemiyle ve sözüyle direnmeyi seçmiştir. Büyük geçmişimiz ile köprülerin atıldığı, asırlık mirasımızın hiçe sayıldığı bir dönemde, eserleriyle ‘Dur ey kalabalıklar’ dedi. Hep zoru, zoru tercih etti. Ahlak ve Allah hakkında söylemenin yasak olduğu yıllarda gayretleriyle milletimizin ruh köküne sahip çıktı. Elbette bu yerli ve milli duruşun cereyanını son nefesine kadar çekti. Usta, onlarca yıldır kültür sanat camiamızın bugün bile içinden çıkamadığı mahalle baskısına maruz kalmıştır. Ama usta bunların hiçbirine boyun eğmedi. Bedelini ödemekten asla çekinmedi. Çünkü Necip Fazıl, Türkiye merkezli niyetin vücut bulmuş haliydi. Hayatının en değerli yıllarını aydın askerler yetiştirmeye adayan gerçek bir aydındı.

Ustanın her kitabı entelektüel serüvenimizde ayrı bir iz bırakıyor. Sakarya Türküsü şiirinin yeri müstesnadır. Her mısrası azgın bir ırmak gibi akan bu şiir, bir nesil ezberlemiş ve manası anlaşılmıştır. 28 Şubat’ın karanlık günlerinde üniversite kapılarında baskılara direnen bu genci gördük. 15 Temmuz gecesi FETÖ’cü alçakların silahlarına göğüslerini siper eden bu genci gördük.

Ben sizin gençliğimde Necip Fazıl ustayla tanışma şerefine erişmiş bir kardeşinizim. Dünya görüşümüzün şekillenmesinde ustanın eserlerinin büyük etkisi oldu. Ustanın hayatı siyaset yoluyla ülkemize hizmet etme davamızda her zaman bizlere yol göstermiştir.

Tüm siyasi hayatımız boyunca CHP ideolojisinin milletimizin varoluşunda yarattığı tahribatın izlerini silmek için çalıştık. Tek parti faşizminin ülkemize giydiği alçak gömleği parçalamak için büyük çaba sarf ettik. Demokrasiden hak ve özgürlüklere, savunmadan diplomasiye Türkiye’yi tarihinin en büyük başarılarıyla tanıştırdık.

Artık kimse bu milletin evlatlarını aşağılamaya cüret edemeyecek. Kimse Anadolu insanına hakaret edemeyecek, tehdit edemeyecek.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu