Haber

Çevreciler ısrar ediyor: Phaselis kararı gözden geçirilmeli

ANTALYA – Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın ‘Phaselis Harabeleri ve Bütünleştirici Kıyı Alanı Çevre Düzenlemesi’ projesine tepkiler sürüyor. Phaselis’te kaçak inşaat faaliyetinde bulunduğu iddiasıyla yüklenici firma Sa–Fa Onarim Sanayi İnşaat hakkında, Kültür ve Turizm Bakanlığı, Yatırım ve İşletmeler Genel Müdürlüğü, Antalya Müze Müdürlüğü ve bunu yapan kurumlar hakkında suç duyurusunda bulunuldu. bu faaliyetin başlamasına izin verdikleri gerekçesiyle izin verdi.

Bölgede yaşayan 5 kişinin yaptığı kabahat duyurusunda, “İncelenmesi gereken bir ihale ile hafriyat ve beton döküm işlemleri ‘müfettiş arkeolog’ olmaksızın işi üstlenen firma tarafından ağır makine ile yapılmıştır” denildi. ‘ başında ve arkeolojik kalıntılar zarar gördü.”

Ayrıca Phaselis’e Dokunma Girişimi üyeleri bugün Antalya Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu’na gelerek itiraz dilekçelerini burada sundu.

KURULA YAPILAN İTİRAZ BAŞVURULARI

Phaselis’te inşaat faaliyetleri ve bu çalışmalara karşı başlatılan yasal süreç devam ediyor. Antalya Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu toplantısı bu sırada yapılıyor.

Koruma Kurulu’nun Phaselis kararının yeniden görüşülmesi talebiyle hareket eden Phaselis’e Dokunma Girişimi üyeleri, halkı davet etti. Antalya Kaleiçi’nde bölge heyetine ait idari bina önünde basın toplantısı düzenleyen Phaselis Dokunuş Girişimi üyeleri, sahil inşaatlarının durdurulmasını ve projeden vazgeçilmesini talep etti. Meclis önündeki harekete CHP Antalya Milletvekili Aydın Özer ve HDP Antalya Milletvekili Kemal Bülbül de katıldı. Açıklamanın sonunda itiraz dilekçeleri Savunma Kurulu’na sunuldu.

‘ŞU ANDA YENİ BİR PLAN YOK’

Koruma Bölge Meclisi yetkililerinden alınan bilgiye göre Phaselis bugün yapılacak toplantının gündeminde yok. Her çarşamba olduğu gibi rutin bir toplantı yaptığı belirtilen ancak ilgili kurumlardan gelen talepleri görüştüğü koruma kurulunun, Phaselis’le ilgili önlerinde yeni bir proje ya da plan olmadığını belirtti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu