Ekonomi

Bundesbank Başkanı: Ekonomi ikili şoku atlatacak kadar güçlü

Almanya Merkez Bankası (Bundesbank) lideri Joachim Nagel, Almanya’daki elektrik krizinin bittiğini söyledi. Nagel, Alman ekonomisi hakkında da olumlu görüşler paylaştı.

IMF, bu hafta Almanya ekonomisinde 2023 yılında yüzde 0,1 daralma beklediğini açıklayarak, Almanya’nın İngiltere’den sonra en kötü performansı kaydedeceğini belirtti. 2024 büyüme varsayımı ise yüzde 1,1 olarak öngörülmüştü. Ekonomik görünümle ilgili endişeleri, Almanya’nın Rus petrolüne bağımlılığı ve Avrupa’daki elektrik krizi tarafından tetiklendi.

IMF Bahar Toplantıları’nda CNBC’ye konuşan Nagel, IMF’den daha iyimser olduğunu ve bu yıl resesyon beklemediğini söyledi.

Nagel, “Alman ekonomisi son aylarda toparlandı” dedi. Enerji krizi neredeyse çözüldü, geçmişte zor bir dönemden geçtik ama şu anda görünüm iyi.” LNG ithalatında Rusya dışında farklı pazarlara yöneldiklerini ve depolarını doldurduklarını kaydeden Nagel, ekonominin önümüzdeki kışa da hazır olduğuna değindi.

Aynı zamanda Avrupa Merkez Bankası üyesi olan Nagel, Euro Bölgesi’nde yüksek seyrini sürdüren çekirdek enflasyonun düşmeye başlayacağını ancak kendilerinin teyakkuz halinde olduklarını söyledi.

Mart ayında küresel bankacılık şubesi krizine ilişkin olarak Nagel, “Faiz artışlarımızla finansal istikrar arasında bir çelişki yok. Enflasyonla mücadelemizi finans piyasasına gösterebilmek için faiz oranlarını artırmaya devam etmemiz önemliydi.” Nagel, Alman bankacılık şubesinin oldukça güçlü olduğunu sözlerine ekledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ankara evden eve nakliyat
istanbul evden eve nakliyat
Başa dön tuşu