Ekonomi

Brent Petrol 88,75 Dolardan İşlem Gördü

Brent petrolü uluslararası piyasalarda varil başına 88,75 dolardan işlem görüyor.

Dünü 89 dolardan tamamlayan Brent petrolün varil fiyatı, bugün 09:17 prestijiyle kapanışa göre yüzde 0,28 düşüşle 88,75 dolar oldu. Bire bir dakikalar içerisinde Batı Teksas tipi (WTI) ham petrolün varili 85,78 dolardan alıcı buldu.

Petrol fiyatları, Suudi Arabistan ve Rusya’nın Ekim ayında arz kesintilerine devam edeceklerini açıklamasının ardından geçtiğimiz hafta yılın en yüksek seviyesine çıktı. Petrol fiyatlarında haftanın ikinci gününde yaşanan düşüşte, yüksek fiyatlardan yararlanmak isteyen yatırımcıların kâr amaçlı satışları etkili oldu.

Suudi Arabistan, temmuz ayında başlayan günlük 1 milyon varillik kesintinin süresini eylül ayını kapsayacak şekilde uzattı. Rusya tarafında ise OPEC+ kümesiyle yapılan arz kesintisi anlaşmasının detaylarının hafta içinde açıklanması bekleniyor.

Uzmanlar, Rusya ve OPEC+ ülkelerinin üretimdeki ilave kesintilerinin piyasalar üzerindeki etkisini yakından takip ediyor.

ABD doları, Fed’in bu haftaki açıklamaları öncesinde üç ayın en yüksek seviyelerine doğru ilerliyor. Petrol fiyatlarındaki düşüşte ABD dolarının diğer para birimleri karşısında güçlenmesi de etkili oldu. Dolar endeksi dün 09.11 prestijiyle kapanışa göre yüzde 0,18 artışla 104.237 oldu. Güçlü doların talebi azaltarak petrolü döviz kullanıcıları için daha değerli hale getirmesi bekleniyor.

Öte yandan dünyanın en büyük petrol tüketicisi ABD’de işgücü piyasası verilerinin Fed’in yılın geri kalanında faiz artırmayacağı öngörülerini güçlendirmesi fiyatlardaki düşüşü sınırladı.

Teknik olarak Brent petrolde 89,01-89,06 dolar aralığının direnç, 88,69-88,58 dolar aralığının ise dayanak noktası olarak takip edilebileceği belirtiliyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu