Yaşam

Bataklıkta Geçen Bir Distopya: “Godot Geldi”

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Şehir Tiyatroları, Miodrag Bulatoviç’in yazdığı, Sevgi Soysal’ın çevirdiği, Ragıp Yavuz’un yönettiği Godot Geldi’yi sundu.

Oyunun prömiyeri 5 Nisan 2023 Çarşamba günü Üsküdar Musahipzade Celal Sahnesi’nde yapıldı. Godot’yu Beklerken’de Bulatovic’in Samuel Beckett’in kaldığı yerden kurduğu yeni dünya giderek distopyaya dönüşürken, oyun bir tiyatroda geçiyor. sahnede ya da bir bataklıkta insanlığın değişmeyen gerçeğini bir kez daha keşfediyor.

Olay bir bataklıkta geçiyor!

“Olay” bir bataklıkta geçiyor. Becket’in oyununda; Godot bekleniyor… Bulatović’in oyununda Godot bir fırıncı olarak geliyor… Beckett eserinde kavramlar üzerinden evrensel bir resital sunarken, Bulatović tematik yapıyı işlemiş olsa da karakterlerin yapısını değiştirerek ve yer, kısmen de olsa, daha çok “sembollere” yönelik… Tren, maymunlar, domuzlar, telgraf direkleri, postane, postacı kız, Beckett’te efendi-köle ilişkisinde Pozzo ve Lucky’nin yerini alan ve Elbette un çuvallarıyla gelen bir fırıncı her zaman mecazi sembollerdir. oyunda görünüyor…

Beckett ve Bulatović’te bekleyenler için değerli olan beklenen kişinin kim olduğu değil, beklemenin kendisidir… Bu durumda; “Godot Geldi”, kimliği tam olarak bilinmeyen bir “gelen”in, mutlak olarak tanımlanmış bir “giden”e dönüşmesinin öyküsü diyebiliriz… Ve elbette bu öykü ister istemez kimliğini ortaya çıkaracaktır. Godot’yu bekleyenler. İçin; “Önce biz alışkanlıklarımızı oluştururuz, sonra alışkanlıklarımız bizi biz yapar…” sözünü onaylarcasına, artık varoluşları salt “beklemek”le özdeşleşmiştir… Peki, beklemek nasıl bir dönüşüm yaratıyor? Kişiliklerimiz de “bekleyen et”e dönüşerek çürümeye mi başlıyor? İşte Godot Came’in yanıt aradığı sorular bunlar…

Dekor-kostüm tasarımı Eylül Gürcan’a, hareket düzenlemesi Yasemin Gezgin Yavuzcan’a, ışık tasarımı Murat Özdemir’e, efekt tasarımı Erhan Aşar’a; Fotoğraflarını Nesrin Kadıoğlu’nun çektiği oyunda Ali Mert Yavuzcan, Can Başak, Can Ertuğrul, Derya Çetinel, Meriç Benlioğlu ve Murat Coşkuner rol alıyor.

Oyun, 6-8 Nisan, 12-15 Nisan ve 19 Nisan 2023 tarihlerinde Üsküdar Musahipzade Celal Sahnesi’nde olacak.

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu