Ekonomi

Bakan Kurum: İkili görüşmelerde ‘Yanınızdayız’ açıklaması yapıldı

Ayrı saatlerde gerçekleştirilen ikili görüşmelerde Türkiye’ye “yanınızdayız” vurgusu ile takviye notalar verildi. Büyükelçi Meyer-Landrut, 16 Mart’ta Brüksel’de AB girişimiyle Türkiye’ye yönelik güçlendirme konferansı düzenleneceğini bildirdi. Landrut, konferansta AB Konseyi’nin Türkiye’ye yapacağı yardımın duyurulacağına değindi. Bakan Kurum, yaptığı toplantılarda deprem bölgesindeki son durumu aktararak, “Devletimizin tüm imkanlarıyla ilk andan itibaren sahada depremzedelerimizin yanında olduk. Hızlı bir şekilde vatandaşlarımızın ihtiyaçlarını karşılıyoruz.Hızlı bir şekilde arama kurtarma çalışmalarını yürüttük.Ardından geçici barınaklar için çalışmalarımızı başlattık.” söz konusu.

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, Dünya Bankası Türkiye Müdürü Humberto Lopez ve AB Delegasyonu Lideri Büyükelçi Nikolaus Meyer-Landrut ve heyetlerini Gaziantep Organize Sanayi Bölgesi’nde (OSB) kurulan Bakanlık uyum merkezinde kabul etti.

İkili görüşmelerde Kahramanmaraş’ta meydana gelen ve 11 ilde yaklaşık 14 milyon vatandaşı etkileyen “yüzyılın felaketi” depremi sonrası hükümetin çabalarına vurgu yapılarak takviye mesajları verildi.

“HÜKÜMETİMİZİN TÜM İMKANLARIYLA İLK ANDAN BERİ DEPREM ZAFERİNDE KARDEŞLERİMİZİN YANINDA OLDUK”

Bakan Kurum, Dünya Bankası Türkiye Müdürü Humberto Lopez’in kabulünde, deprem bölgesinde yürütülen çalışmaları aktardı. Bakan Kurum, Kahramanmaraş’ta meydana gelen depremlerin yaklaşık 14 milyon vatandaşı etkilediğini belirterek, “Devletimizin tüm imkanlarıyla ilk andan itibaren sahada depremzedelerimizin yanında olduk. Vatandaşlarımızın ihtiyaçları hızla karşılanıyor.Hızlı bir şekilde arama kurtarma çalışmalarını yürüttük.Ardından geçici barınma alanları için çalışmalarımızı başlattık.Şu an itibariyle hasar tespitlerini yüzde 85’e getirdik.” Bakan Kurum, devlet olarak yaşanan afetin ilk anından bu yana yapılan çalışmaları sözlerine ekledi.

“16 MART’TA BRÜKSEL’DE YAPILACAK AB GİRİŞİM KONFERANSIYLA TÜRKİYE’YE DESTEK”

Bakan Kurum, deprem bölgesinde yapılan çalışmaları ve son durumu AB Türkiye Delegasyonu Başkanı Büyükelçi Nikolaus Meyer-Landrut’un kabulünde aktardı. Büyükelçi Landrut geçmiş olsun dileklerinde bulunarak, AB’nin girişimiyle 16 Mart’ta Brüksel’de Türkiye için bir güçlendirme konferansı düzenleneceğini bildirdi. Konferansta AB Konseyi’nin Türkiye’ye yapacağı yardımın duyurulacağını aktaran Landrut, “yüzyılın felaketi” ile karşı karşıya olan Türkiye’ye “Yanınızdayız” açıklamasını yaptı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu