Haber

Bakan Çavuşoğlu: Desteğiniz bize güç verdi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı temsilen Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Katar’ın başkenti Doha’da düzenlenen 5. En Az Gelişmiş Ülkeler Konferansı’na katıldı. Çavuşoğlu, Kahramanmaraş’ta meydana gelen sarsıntının ardından gelen takviye kuvvetlere teşekkür ederek, “İçten samimi uluslararası dayanışma içimizi ısıtıyor, bize güç veriyor” dedi.

Bakan Çavuşoğlu, Doha’da düzenlenen 5. En Az Gelişmiş Ülkeler Konferansı’nda katılımcılara seslendi. Kahramanmaraş’ta meydana gelen depremler nedeniyle Türkiye’nin derin üzüntü içinde olduğunu belirten Çavuşoğlu, “Türkiye’nin güneydoğusunda 6 Şubat’ta iki deprem meydana geldi, bugün milletimiz derin bir üzüntü içinde. En azından gelişmiş ülkeler en karanlık günlerde ilk destek ve dayanışmayı sunanlardan oldu.Bu yardım elinin bazı durumlarda önemli bir fedakarlık olduğunu biliyoruz.Türk milleti bunu asla unutmayacak.Deprem sonrası dayanışmanız yüreklerin en gelişmişi ve cömerti olduğunuzu bir kez daha göstermiştir.”Kardeşleriniz sağ olsun” dedi.

“EN AZ GELİŞMİŞ ÜLKELERE DESTEK VERMELİ” Bakan Çavuşoğlu, en az gelişmiş ülkeleri desteklemenin ortak bir sorumluluk olması gerektiğini vurgulayarak, “Doha’daki bu toplantı, uluslararası sistemin dönüşümden geçtiği bir dönemde gerçekleşiyor. En az gelişmiş ülkeler ise en az gelişmiş ülkeler. Bu tür gelişmeler karşısında en savunmasız durumda. Savunmasız. Ulusların kalkınmasını ve ilerlemesini desteklemek bizim ortak sorumluluğumuzdur. En az gelişmiş ülkelerin uzun soluklu ve güvenli bir ortağı olan Türkiye, elinden gelenin en iyisini yapıyor ve kararlılığını sürdürüyor.”

Açlığın 21. yüzyılda bile devam ettiğini ve bitmemesinin üzücü olduğunun altını çizen Bakan Çavuşoğlu, “En az gelişmiş ülkeleri geride bırakamayız, daha fazla gecikmeden harekete geçmeliyiz. Birincisi gıda güvenliği. 21. yüzyılda açlığın bitmemesi utanç verici.Küresel ekonomik ve mali “Sistemde reformlar yapılmalı. En az gelişmiş ülkeler, iklim değişikliğine neden olmamalarına rağmen iklim değişikliğinden en çok etkilenen ülkelerdir. İklim değişikliği ile başa çıkmanın yollarını bulmalıyız” dedi.

cinarcik-ajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu