Sağlık

Alzheimer ilacı piyasaya sürülecek: ‘Hastalar sıraya giriyor’

ABD’deki beş büyük sağlık sistemi, Eisai ve Biogen şirketleri tarafından üretilen, gelecek vaat eden yeni bir Alzheimer ilacı olan Leqembi’yi bir veya iki ay içinde piyasaya sürmeye hazırlanıyor. Açıklamada, ilacın piyasaya arz edilmesinden önce ödeme, idari süreçler ve hastaların takibi gibi konuların görüşüleceği belirtildi. Geçtiğimiz ay ABD Gıda ve İlaç Dairesi’nden (FDA) tam onay alan Leqembi böylece Alzheimer’ın erken evresindeki hastalarda hastalığın ilerlemesini yavaşlattığı kanıtlanmış ilk tedavi oldu.

Hastalığın, ABD hükümetinin 65 yaş ve üstü sağlık sigortası Medicare tarafından kapsanan yaklaşık 6,5 milyon insanı etkilediği düşünülüyor. Miami Üniversitesi Miller Tıp Fakültesi Alzheimer araştırma programı lideri Dr. James Galvin, yeni ilaca olan ilgiyi “Hastalar sıraya giriyor. Tedavi olmak istiyorlar ama hemen müdahale etmek zor” sözleriyle aktardı.

Amerika’nın Sesi Türkçe’ye göre, ilacı birkaç ay içinde piyasaya sürmeyi planlayanlar arasında Rochester, Minnesota’daki Mayo Clinic, Chicago’daki Northwestern Memorial Hastanesi ve Los Angeles’taki Cedars-Sinai Hastanesi yer alıyor. Cleveland Clinic ve Utah’ın Intermountain sağlık sistemi, ilacı şu anda sunmaya başlamadıklarını söyledi.

Gıda ve İlaç İdaresi’nin (FDA) onayından sonra Medicare, ilacın maliyetini büyük ölçüde geri ödeme sözü verdi. Medicare, tedavi adayları için önerilen beyin görüntüleme yöntemi üzerindeki on yıllık sınırlamayı da hafifletmeyi düşünüyor. Wall Street uzmanları, Eisai ve ortağı Biogen’in ilaç piyasaya sürmesinin, ödeme ve teşhis değerlendirmesindeki sorunlar nedeniyle yavaşlamasını bekliyor.

100 BİN KİŞİYE ULAŞMASI BEKLENİYOR

Merkezi Tokyo’da bulunan Eisai şirketi, Mart 2024’e kadar 10.000, 2026’ya kadar da 100.000 kişinin ilaca erişmesini bekliyor. Eisai ve Biogen tarafından paylaşılan bir e-postada, birçok doktorun Leqembi reçete ettiği ve alımın gün geçtikçe ilerlemeye devam ettiği belirtildi. beklenen. James Galvin, bölümündeki beş nörolog başına 50 veya daha fazla hastanın tedavi beklediğini söyledi.

TEST SONUCUNA GÖRE KARAR VERİLİR

Hastaların tedaviye uygun olup olmadığı çeşitli testler sonucunda anlaşılır. Bunların arasında hastaların ilacın etkilerinin erken evrelerinde olduğundan emin olmak için bilişsel testler, yan etki risklerini anlamak için genetik testler ve vücutta bir proteinin varlığını doğrulamak için beyin taramaları ve omurilik sıvısı testi yer alır. amiloid denilen savaşlar. Galvin, amiloid testinin büyük bir engel gibi göründüğünü söyledi. Medicare omurilik sıvısı testi için ödeme yaparken, hastaneler ve hastalar daha az invaziv bir test yaklaşımı olan amiloid PET taramalarını tercih ediyor.

Leqembi’nin beyin şişmesi veya kanaması gibi yan etki risklerine karşı hastalar ayrıca tedaviden önce bir kez ve tedavi sırasında birkaç kez MRI taramasından geçirilmelidir. Kan pıhtılaşmasını önleyen ilaçların kullanılması beyinde kanama riskini de artırabilir.

Mayo Clinic doktoru David Knopman, beyindeki şişlik özellikle hafif olduğunda MRI’da tespit edilmesinin zor olduğunu ve özel eğitim gerektirdiğini söyledi. Duke Hafıza Bozuklukları Programı Direktörü Dr. Kim Johnson ise 6 Temmuz’da FDA’dan tam onay almadan önce Kuzey Karolina’daki Duke Üniversitesi Sağlık Sistemi’nin ilacı cepten 16’da kullanmaya başladığını belirtti. hastalar.

Johnson, sistemin bekleme listesinde 100-150 teşhis edilmiş Medicare hastası olduğunu, ancak tedaviden önce yeniden muayene edilmeleri gerekeceğini söylüyor. Pennsylvania Üniversite Hastanesi’ndeki klinik uygulamanın da bu ay başlaması bekleniyor ve ilk infüzyonun önümüzdeki birkaç gün içinde yapılması bekleniyor. (DIŞ HABERLER)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu