Haber

Afrika’daki silahlı örgütlerin sayısı son 10 yılda arttı

ABD merkezli Afrika Stratejik Araştırmalar Merkezi tarafından yayınlanan raporda, Afrika’daki silahlı örgütler.yer verildi.

Afrikalı Militan İslamcı Grup Bağlantılı Ölümler Tüm Zamanların En Yüksek Seviyesinde başlıklı raporda, Afrika’daki silahlı örgüt sayısının son 10 yılda arttığı belirtildi.

Rapora göre, 2014 yılında Sahra Altı Afrika’da Nijerya, Mali ve Somali gibi ülkelerde var olan silahlı örgütler, 2023 yılında Mozambik, Kenya, Kamerun, Burkina Faso, Moritanya ve Benin gibi ülkelere yayıldı.

Ölümlerin %80’i silahlı örgütlerle ilgili Sahel bölgesive Somali, Sahel bölgesindeki saldırıların yüzde 87’sinin Burkina Faso ve Mali’de gerçekleştiği belirtildi.

Kıtanın farklı bölgelerinde silahlı grupların neden olduğu ölümlerin tarihin en yüksek seviyesinde olduğuna dikkat çekilen raporda, askeri darbelerin şiddeti körüklediği paylaşıldı.

Raporda, Somali Eş-ŞebabGeçen yıl terör örgütlerinden ölümlerin yüzde 157 arttığı Çad Gölü Havzasında, Boko Haramve Batı Afrika İslam Devleti (ISWA) ana ölüm nedeni ilan edildi.

Kuzey Afrika ülkelerindeki silahlı örgüt sayısının azaldığına vurgu yapılan raporda, Ensar’us Sunna örgütünün 2017’den bu yana Mozambik’te düzenlediği saldırılarda yüzlerce kişinin hayatını kaybettiği belirtildi.

Afrika ülkelerindeki kötü yönetim ve siyasi istikrarsızlık, etnik çatışmalar, askeri darbeler ve kıta dışı ülkelerin güç mücadeleleri silahlı örgütlerin etki alanını genişletiyor.

habercesme.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu