Teknoloji

2024 Model Apple Saatler “Özel Doktorunuz” Olacak: Uyku Apnesini Tespit Edip Tansiyonu Ölçecek

Her yıl Apple’ın yeni ürün lansmanlarında sağlık alanında Yenilikler yaptığını görüyoruz. Bloomberg’den Mark Gurman’a göre gelecek yılın Apple Watch modeller bu alanda daha gelişmiş hale gelecektir. Apple, cihazın içine uyku apnesini ve hipertansiyonu da tespit edebilen sensörler yerleştirecek.

Üstelik Mark Gurman’a göre sadece Apple Watch değil AirPods da Sağlık odaklı özelliklere sahipDikkat çekecektir.

Apple sağlık alanında daha da iddialı olacak

2024’te Apple Watch’u, uyku ve nefes döngüleri Kullanıcının sağlık durumunu izleyecektir. Bir sorun olasılığını gördüğü takdirde bireyleri doktora başvurmaya yönlendirecektir. Kan basıncı kontrolleri yapılıyor kademeli olarak geliştirilecek . İlk aşamada bireyler, tansiyonlarının yükselmeye başladığını görebilecek ve o anda yaptıkları aktiviteleri kaydedebilecekler.

Şimdilik yeni tansiyon sistemi sadece tavsiye verebilirim bireyleri geleneksel yöntemlerle tansiyonlarını ölçmeye ve doktora görünmeye yönlendirecek. Apple bunu “şimdilik çok uzak bir ihtimal” olarak görse de gelecekte akıllı saatlerin kan basıncını her an ölçebilmesini ve hatta buna bağlı sağlık sorunlarını tespit edebilmesini hedefliyor. Öte yandan uzun süredir söylentilerde kendine yer bulmayı başaran şeker ölçüm sensörü, Apple WatchBirkaç yıl daha gerçekleşmeyeceği belirtiliyor.

Gibi görünüyor 2024Apple’ın giyilebilir teknolojileri, özellikle de yeni akıllı saatleri açısından dikkat çekici bir yıl olacak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu